מה לסוכריית מנטה ושטיח?

one פרסום / 18.05.2021

היא הושקה ב 1948 בלונדון ובדרום מזרח אנגליה עי קונדיטור אגדי, הוא נולד בתקופה הפרההיסטורית מתוך תרבויות שבטיות. שניהם עשו דרך חוצה תרבויות, גבולות וזמן אל שאר חלקי העולם והם חולקים עניין משותף אחד. התפישה של המהות המרכזית, של ה Essence שהם מהווים, כדבר שמחבר בין כל מה שמסביבם אל תוך זרימה הרמונית אחת.

 

מאת: דניאל איכילוב

בדולינה שבוע האופנה
בדולינה שבוע האופנה

בתחילת דרכי המקצועית הייתי פרסומאי ואיש קריאייטיב, שעינו ולבו תרו תמיד אחר טון יצירתי חדש, חכם ונועז. כך שזה לא ממש מפתיע שאחד הטוויסטים השיווקיים שזכורים לי היטב, הוא של -POLO סוכריית המנטה האייקונית עם החור במרכזה, שב 1996 שינתה את הסלוגן שלה מ The mint with the hole  ל– The hole with the mint. השינוי קרה כאשר היצרנים גילו עד כמה מהותי החור שבמרכז למיתוג ועד כמה הוא חשוב לצרכנים. הם הבינו שהחור הוא מה שמגדיר את עיגול המנטה שסביבו. הוא העניין. היום, אחרי שתשוקה עזה לתחום עיצוב הבית הביאה אותי לממש חלום ולהביא לעולם אתבדולינה‘, אני מוצא קשר ישיר בין החור שמגדיר את עיגול המנטה, לבין תפישת השטיח כמה שמגדיר ומחבר את המרחב סביבו.

השטיח עם הסלון

עשייה יומיומית של מפגש עם הלקוחות שלנו בבדולינה והבנת צורכי העיצוב של הבית שלהם, ממש כמו במקרה של החור עם הסוכריה, הפכו עבורנו את נקודת ההתייחסות למרכזיותו של השטיח. מה שהיה בעבר פריט שנוסף לסלון (או לכל מרחב אחר בבית) הפך למרכז העניין. הפך לפריט עיצובי שמכתיב את האוירה בחלל, שקובע את הטון, הצבעוניות והקצב, שמכניס עניין לכל מה שקורה סביבו ופשוט מדביק הכול יחד. עד לרמה שאפשר ממש להתחיל לעצב, מהשטיח.

סודות העיצוב הטמונים בשטיח

בעשור האחרון, מחקרים רבים עושים שימוש בתחום מדעי המוח על מנת לבחון את הקשר בין תחומי הארכיטקטורה ועיצוב הפנים לבין המערכת הקוגניטיבית והרגשית של האדם.

בדולינה שבוע האופנה2021

בין היתר, מחקרים אלה מצביעים על השפעה ברורה של בחירת הצבעים, הקווים העיצוביים ואופן זרימת המרחב כמכלול, על החוויה הרגשית של בני הבית ועל האינטראקציה ביניהם.

ברבדים האלה תחום עיצוב הפנים טומן בחובו ידע מעמיק ונרחב, אבל כבר ברמה האינטואיטיבית הרבה מהבנת הקו העיצובי וזרימת החלל המתאימה לבית ולחיים שלכם, טמונה בבחירה של השטיח שפשוט מדבר אליכם. צריך רק להקשיב.

קומפוזיציה

מחקרים בתחום הנוירוארכיטקטורה, מראים שמרחבים בעלי זרימה הרמונית מגבירים את תחושות הביטחון והרוגע שכן המוח שלנו רגיל לחשוב בדפוסים של המשכיות ורצף. השטיח הוא כמו אי מרכזי שחובק אליו את הכורסאות, השולחן, הפוף ואת שאר הרהיטים והאקססוריז במרחב. הוא מחבר והופך אותם מאלמנטים נפרדים הצפים בחלל רצפתי, לכדי מכלול הרמוני זורם בעל תנועה, המשכיות ורצף. כמו ציר מרכזי ונוכח שמדביק את הכול יחד ויוצר מרחב חם, מזמין ועוטף.

ססגוניות

בזכות שהוא גדול ודומיננטי, השטיח מגדיר את מה שקורה סביבו מבחינת קווים, צורות ובעיקר צבעים. השפעת צבעים שונים על הפרשת הורמונים וכימיקלים במערכת העצבית של המוח (ומכאן על הרגשות שלנו) ידועה ברמה כזו או אחרת כבר מהמאה ה-19. בחירת ערכת הצבעים והמינונים שייצרו עבורנו את המרחב האופטימלי הוא עניין מהותי בעיצוב מרחבי המחייה שלנו. גם כאן כדאי להקשיב לשטיח שמדבר אליכם, כי הוא פלטת הצבעים השלמה שלכם. השטיח מוציא חזק יותר את הצבעים הפחות דומיננטיים במרחב ומאפשר לצבעים נועזים יותר להשתלב בו. בתוך צבעוניות מונוכרומטית, למשל, השטיח יכול להוות מארג עיצובי שמכניס עניין ומאפשר להוסיף אלמנט בצבעים כמו חרדל, טורקיז, סגול, ורוד וכדומה.

באדולינה שבוע האופנה 2021

סגנון

שטיחים בעלי שילובים אקלקטיים בסגנונות עיצוב נון קונפורמיסטיים הם האהבה והמומחיות שלנו. שטיח שמשלב בתוכו עולם של ססגוניות וצורניות, יאפשר לכם לגרוע או להוסיף רהיט או אקססורי בטקסטורות, קווים ובמנעד צבעוניות שונים. הוא מעניק לגיטימציה, היגיון וקונטקסט לשילובי סגנונות עיצוביים ולטוויסט האישי שלכם, וממנף את האוירה. מסייע ליצור חיבור בין מרחבים או להגדיר פינות וחללים נוספים בבית, תוך שמירה על מרחב זורם ופתוח ללא צורך בהרמת קירות או מחיצות. וזה החופש היצירתי שאנחנו כל כך אוהבים.

בין אם אתם אנשים של סגנון נורדי סקנדינבי, מינימליסטי, מודרני, כפרי, קלאסי או אקלקטי, בכל עיצוב שתבחרו תמצאו את השטיח שתוכלו ממש להרגיש שנארג עבורכם.

באדולינה שבוע האופנה

עומקו של שטיח

בשלב הזה כנראה כבר הבנתם שאנחנו מאוד אוהבים לאפשר ביטוי לטעמכם האישי, ברמה הרגשית והעיצובית. זה מה שהניע אותנו ליצור עבורכם עולם ומלואו של רעיונות, גוונים, שילובים, טקסטורות, השפעות, חיבורים, תחושות, מקומות ותרבויות. מנעד שטיחים רחב וייחודי של דגמים מפתיעים ומסעירים, שיעוררו בכם השראה ורעיונות לחדש ולעצב. מסגנונות עתיקים יותר, קלאסיים, אוריינטאלים, דרך סקנדינביים ועד שטיחי הבוהו המרהיבים. משטיחים עגולים, שטיחי ראנר ועד למרובעים בינוניים וגדולים, באיכות ייצור מיטבית ומחומרים מובחרים שאינם מן החי.

שטיח זו חוויה, זו אווירה, זה אינדיבידואליזם ודמיון. זה מוטיב עיצובי מחד ורכות שמזמינה להשתרע עליה וללכת יחף, מאידך. זה סטייל וזה בית. זה ערך מוסף שהפך למהות. וכמו שאנחנו אומרים תמידהרבה שטיחים יחממו לכם את הרגלייםאבל אנחנו כאן כדי שתבחרו את השטיח שיחמם לכם את הלב.

(הכותב הוא המייסד והבעלים של מותג עיצוב הבית  “בדולינה”)

באדולינה שבוע האופנה 2021

רח׳ גלגלי הפלדה 1, כפר סבא | 09-7425180 |  www.budulina.co.il