שליחות מעוררת השראה

מערכת פאשן וויק one / 24.2.2020

עו”ד ומגשרת ענבל אלוש-לוצאטו עובדת סביב השעון עבור לקוחותיה, בתחומים הרגישים של משפחה וחדלות פירעון. ההשראה שלה נובעת מהרצון העז לסייע לאנשים לצאת ממצבים קשים בתחום האישי והכלכלי, באמצעות חשיבה יצירתית, אינטואיציה חזקה והבנה מעמיקה במגוון תחומים משפטיים.

 

אחד הכובעים שלך הוא של מגשרת. למי מתאים תהליך הגישור ומה הוא כולל?

“רוב תיקי הגירושין שאני מנהלת מקבלים מענה כולל אצלי במשרד ולא מגיעים כלל לבית משפט. אני מרבה לערוך הסכמים של שלום בית ולחילופין גירושין. בהסכמים אלה נכללים מראש התנאים לגירושין, למקרה ששלום הבית לא יושג ולשמחתי, אני מצליחה להשיגו כמעט בכל המקרים. במידה והסכם שלום הבית נכשל, לפחות הליך הגירושין עובר בצורה רגועה עד כמה שניתן במצבים מעין אלו.

הסכם ייחודי זה חוסך לבני הזוג תהליך משפטי מייגע, תובעני ויקר. בנוסף, כשהכול מוסכם וקבוע מראש, נמנע מצב של תביעות עתידיות לגבי הסדרי ראייה, תשלומי מזונות, רכוש וכו’. כמו כן, במידה ושלום הבית נכשל, הצדדים לא צריכים לעבור את כל התהליך מחדש והם כבר יודעים לאן פניהם מועדות.

אחד העקרונות העיקריים שלי במקרי גירושין של הורים לילדים, הוא שעליהם לשים את טובת ילדיהם בראש סדר העדיפויות שלהם ולערוך וויתורים הדדיים למענם. הדגש הוא על “הדדיים” שכן אני לא אתן יד למצב בו רק צד אחד עורך ויתורים במהלך הגישור וכתוצאה מכך חש כעס ותסכול. הסכם כזה לא יחזיק מעמד וסופו יהיה בהגשת תביעות לביטולו. כאשר כל אחד מבני הזוג מוכן “לשלם” את המחיר האישי שלו ולבוא לקראת הצד השני, מתוך הבנה שבכך יטיב גם עם עצמו, הם יוצאים מחוזקים מהתהליך ואף מצליחים להמשיך הלאה, לזוגיות חדשה וטובה.

תהליך הגישור מתאים לכל מי שמוכן לשנות הרגלים ודפוסים. אני עצמי עברתי בשנתיים האחרונות תהליך גירושין, במהלכו הבנתי את חשיבות הבדיקה העצמית ושאילת השאלות הנכונות. אם בעבר ידעתי להמליץ לפי אמונותיי, היום אני יודעת להמליץ ולסייע גם ובעיקר מתוך הניסיון שלי. תהליך גירושין, אף אם הוא מתבצע בהסכמה ובהבנה, קשה לכל הנוגעים בדבר, מבוגרים וילדים כאחד. אני יודעת להראות ללקוחותיי כיצד הליך גירושין שלי אשר כלל הורות משותפת והסכם הידברות, הקל על שלושת ילדי בכל הקשור לקבלת התהליך, במעבר לשני בתים ועוד. מתוך החוויה האישית שלי, אני מראה דרך ללקוחותיי, לפיה אפשר גם אחרת. אני נותנת להם דוגמאות שיעזרו להם להתמודד עם התהליך הקשה, שאין חולק על כך שהוא אובדן של כל מה שהכרנו והיה לנו לפני כן. תהליך המאלץ את כל אחד מבני הזוג לבנות את חייו מחדש, ביחד ובנפרד.

תהליך הגירושין קשה מאוד מבחינה נפשית ובכ-90 אחוז מהמקרים אני מפנה את הזוגות לטיפול זוגי מעמיק, במקביל לתהליך הגישור. הטיפול התומך עוזר להם לצלוח את המשבר ולהגיע להסכם הטוב ביותר.”

דוגמאות למקרים מוצלחים של גישור?
“טיפלתי בתיק של זוג הורים לשניים שהיו נשואים במשך עשר שנים. הבעל רצה לנהל תהליך גירושין בבית משפט ואילו אני חשבתי שיש מקום לתהליך גישורי.

עיקר המחלוקת בין בני הזוג הייתה סביב אי הסכמתה של האישה להסדרי ראייה מורחבים. שוחחתי אתה על היתרון שבהסדרי ראייה מורחבים, המאפשרים לה להשקיע בעצמה. בסופו של דבר הצלחנו לגבש הסכם עם הסדרי ראייה שהיו מקובלים על שניהם. היום היחסים ביניהם טובים וכל אחד מהם התקדם הלאה לזוגיות משלו.

מקרה נוסף הוא של זוג מבוגר ומבוסס כלכלית שהיה נשוי כ-17 שנה ולהם ילדים משותפים, לצד הילדים מהנישואים הראשונים של כל אחד מהם. הבעל מאס בזוגיות אבל הרגשתי שהוא לא באמת רוצה להתגרש. הצעתי לבני הזוג לערוך הסכם שלום בית ולחילופין גירושין. במקביל, הפניתי אותם לטיפול זוגי. האינטואיציה שלי לא אכזבה אותי גם הפעם ולשמחתי בני הזוג לא התגרשו.”

ענבל אלוש-לוצאטו | צלם: Oren karidi

 

תחום עיקרי נוסף בו עוסק המשרד הוא חדלות פירעון. מה כולל תהליך זה?

“ההיכרות המעמיקה שלי עם תחום חדלות הפירעון, מאפשרת לי לסייע לחייבים לפתוח דף חדש באמצעות תכנית כלכלית מאוזנת, המספקת להם אופק כלכלי יציב.

חדלות פירעון חלה על בעלי עסקים וחברות שאין ביכולתם להחזיר את חובותיהם לנושים וכן על אנשים שנקלעים לחובות, משום אין להם די הכנסות לכיסוי הוצאותיהם היומיומיות.

בעבר, ההליך של חדלות פירעון נמשך ללא הגבלת זמן וללא אופק מוגדר. בשנת 2013 הכונס הרשמי הנהיג רפורמה, לפיה ההליך ימשך 54 חודשים בלבד אשר עם סיומם, החייב יוכל לפתוח דף חדש נקי מחובות. הרפורמה הציבה את החייב במרכז ואפשרה לו לצאת מהתסבוכת הכלכלית.

ב-15 לספטמבר 2019, חוקק חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי. חוק זה למעשה נותן גושפנקה לרפורמה אשר הונהגה מאז 2013 כאשר, החייב עומד במרכז ההליך גם בחקיקה. זו אמירה מאוד משמעותית כלפי כולי עלמא. המחוקק בא ואומר, שמעבר לכך שהוא רוצה שהחייב יסיים את חובותיו, הוא גם רוצה שהוא ישוקם כלכלית. המשמעות היא שהיום יש אור בקצה המנהרה ואפשרות שיקום לחייבים.”

מה את הכי אוהבת בעבודה שלך?
“אני אוהבת את הקשר שנוצר ביני לבין הלקוחות שלי ואת היכולת שלי לעזור להם לצאת ממצבים לא פשוטים וממשברים. אני אוהבת כל היבט בעבודה שלי ועובדת מבוקר עד ליל, כדי להגשים את היעוד שלי בעולם הזה.”

______

Inbal@luzzatto-mindel-law.co.il | 054-4820010