הכירו את עונג שפירא, המומחית שתלמד אתכם כיצד לשפר את הבריאות שלכם

one פרסום / 30.03.2021

משחקי מחשב שמופעלים על ידי אלקטרודות שמחוברות לגוף, בדיקות מעבדה חדשניות שיחשפו את הביולוגיה של מצב הרוח שלכם, תוספי תזונה שישמרו אתכם מרוכזים ללילה שלם, הקפה שישמח את המוח שלכם, טכנולוגיות שיהפכו את השינה לאיכותית ביותר ועוד. ראיון עם מי שעומדת בראש המכון שהכי מעניין לבקר בו // שלום לוי

בעידן הדיגיטלי שבו אנו חיים, ניתן בהחלט לרתום את הטכנולוגיה לטובת שיפור הבריאות ואיכות החיים שלנו. מי שנחשבת פורצת דרך בתחום זה היא עונג שפירא, האקרית של בריאות, מטפלת ביופידבק מוסמכת ועורכת בלוג מגובה מדע להעברת ידע חדשני וסיקור טכנולוגיות פורצות דרך להשפעה אופטימלית על הרווחה והבריאות הכללית. שפירא היא סטודנטית פעילה לתואר שני בתחום הביולוגיה והשפעותיה על ענפי ידע אחרים כמו מדע, חברה, טכנולוגיה וחדשנות, וכן הבעלים של מכון ״מנטלמינד״- מכון להגברת הישגים מנטליים המתמחה בניהול לחצים ושיפור הבריאות הכללית דרך שיטות ייחודיות הנקראות ביופידבק וביוהאקינג.

מה מיוחד בשיטות האלו?
“‘ביוהאקינג’ הוא תחום די פופולארי מעבר לים ומתחזק אפילו יותר בימים אלו. ההנחה בבסיס היא שידע ביולוגי כמו גם היכולת להשפיע על הביולוגיה באמצעים שונים צריך להיות נגיש לכל אדם. ‘ביוהאקרים’, מקצוע חדש שעולה לתודעה, מתייחס לאלו שהולכים לקצה, עטים ותרים אחר שיטות חדשניות ופריצות הדרך שמאפשרות להפיק את המיטב מהגוף ומהנפש.

עונג שפירא המומחית שתלמד אתכם כיצד לשפר את הבריאות שלכם
עונג שפירא | צילום: דניאלה קונטיני

יש כאלו המפתחים שיטות ומקיימים מחקרים עצמאיים תוך לקיחת סיכונים מסוימים למען תגליות חדשות ואלו הנשענים על ידע ממחקרים קיימים ומכניסים אותו אל תוך פרקטיקה ברת ביצוע. אני באופן אישי פועלת ‘לפרוץ’ את גבולות הביולוגיה דרך שילוב בין מדע, טכנולוגיה ופסיכולוגיה להשגת בריאות טובה, תרגול ביצועי שיא (performance Peak) והשפעה אופטימלית על אריכות ימים. כהאקרית של בריאות, אני פועלת לסקור, להתאים וליישם ידע חדשני, מוצרים פורצי דרך וטכנולוגיות משנות חיים ללקוחות שלי שיעזרו להם לישון, לאכול, לעבוד, ללמוד, לתפקד ולהרגיש טוב יותר וחיוניים מתמיד. זה נעשה באמצעות יישום מיומנויות מנטליות נלמדות ושילוב אחראי של מוצרים טכנולוגיים ותוספים תזונתיים בשגרה. בין הטכנולוגיות השונות של ביוהאקינג אני מתמחה בכלי חדשני המכונה ‘ביופידבק'”.

מאבדים קשר עם האיתותים שהגוף שולח

“בעולם המודרני אנחנו מקבלים המון גירויים מהסביבה החיצונית ונמצאים בעומס חושי, וזה גורם לנו ‘לאבד קשר’ עם האיתותים שהגוף שולח”, מסבירה שפירא. “וכאן נכנס לתמונה ביופידבק, כלי שמאפשר לנו באמצעות חיישנים חכמים לאסוף מידע ונתונים פיזיולוגיים מהגוף בזמן אמת וליישם דרכים לשפר אותם. ביופידבק הוא כלי הנמצא בשימוש קליני למעלה מ 50- שנה, ובשנים האחרונות מיושם גם בזירה של ביצועי שיא ומימוש הפוטנציאל האישי, כך שלכל אדם מתאפשר כעת לייצר מודעות מוגברת לתפקודו הפיזי והמנטלי ולהשיג שליטה עצמית על מדדי גוף חיוניים לבריאות איתנה. במכון שלי – מנטלמינד, העיסוק הוא הן בביוהאקינג בכללי והן בביופידבק בפרט, באיתור נקודות חוזקה וחולשה, וביצירת תוכנית מותאמת לצרכים הספציפיים של הלקוח”.

את עוסקת בתחומים ייחודיים מאוד. איך אנשים נחשפים אליהם?

“כיום יש יותר מודעות לשיטת הביופידבק כפתרון טבעי לניהול לחצים והתמודדות עם מגוון בעיות המפריעות לתפקוד התקין, אז אנשים מגיעים כי שמעו המלצות מרופאים ומומחים, יש מי שמגיע מהיכרות מוקדמת או לאחר מחקר שעשו ברשת, ויש ארגונים שמכירים אותי עוד מעבודתי ביחידות מובחרות בצבא. מאחר שתחומי העיסוק שלי לא מאוד אינטואיטיביים, אני פועלת להנגיש אותם כמה שיותר ולהסביר אותם כך שמצד אחד יהיה כמה שיותר פשוט להבין אותם ומצד שני זה לא יפחית מהנופך המקצועי הנלווה להם. ובכלל, אני תומכת נלהבת של הנגשת ידע מדעי ודרכים להשפעה אופטימלית על הבריאות ואיכות החיים. אני עושה זאת באמצעות הבלוג שלי –

“Optimood- Biohacks for Health&Happiness

למי מתאים השירות במכון?

“יש מגוון שירותים במכון וכל אחד יכול למצוא את עצמו שם. בעבר המכון פנה יותר לחברות וארגונים אבל היום השירותים פתוחים גם לציבור הרחב. באשר לביופידבק, מדובר בשיטה יוקרתית שמציגה תוצאות טובות ויעילה למי שמגיע ממוקד מטרה ונכון להשקיע בעצמו”.

מה הדבר שהכי מאתגר אותך בקריירה שלך?
“כשאני נשאלת במה אני עובדת, יש לי מספר שניות להסביר מספר טכנולוגיות ושיטות חדשניות שהן כשלעצמן דורשות היכרות עם ידע מדעי כדי להבין את הרציונל בבסיסן. עם המודעות שעולה בקרב הציבור לבריאות האישית ולרפואה מונעת, זה נעשה קל יותר עם הזמן.

עונג שפירא המומחית שתלמד אתכם כיצד לשפר את הבריאות שלכם

מנקודת ראות של אישה קרייריסטית, אני כן יכולה לשתף שאחד הדברים המשעשעים שנתקלתי בו בקריירה זה שבגלל שלמשחקי מחשב יש לא פעם קונוטציה גברית, אז יש מי שמופתעים לשמוע שאישה מעבירה סשנים של משחקי מחשב, אבל עד מהרה הם מגלים שאני גם תחרותית מאוד ובמסגרת אימונים מנטליים, כשאני נדרשת למשחקים משותפים שאני מול המטופל או המתאמן – אני לא עושה הנחות”.

מהו הטיפ המנצח שלך לשמירה על בריאות טובה?

“לחץ נפשי הוא אחד הגורמים המשמעותיים ביותר במחלות אוטואימוניות ולכן יש לשים על זה את הפוקוס. עשו כל מה שניתן כדי להפחית את הלחצים מסביבכם, קחו דברים בפרופורציות, תרגלו נשימות טובות ומעל לכל – שלבו מדיטציות בשגרה”.

מנטלמינד – מכון להגברת הישגים מנטליים, ביופידבק וביוהאקינג 

mental-mind.com | 0584884405 | [email protected]