המסלול הפתוח

טלי דביר לבנת / 26.1.20

 

איך מרגישים שינוי? איך מזהים שאנחנו ברגע הזה שהאדמה זזה ומציאות חדשה מתחילה להירקם? יתכן כי לשינוי באידיאל היופי המתחולל בשנים האחרונות יש את המצלול הנכון של ״עשיית היסטוריה״. במשך שנים התרגלנו לזהות דוגמנית כ-1.80 מידה 32, גבוה, רזה וצעירה. מאוד. אז נכון להיום, משהו בהגדרה ובקריטריונים השתנה. לאודישנים של שבוע האופנה ת״א ומותג הטיפוח Dove, השותף הרשמי של שבוע האופנה 2020, הזמינו נשים בכל הגילאים והמידות להיות חלק מהשינוי. והנשים? הן מצביעות ברגליים. 

 

נמל תל אביב כמרקחה, בחוץ מזג אוויר חורפי של סוף ינואר ובמתחם קום איל פו, ביתן 26, ההתרגשות בשיאה. נשים מכל קצוות הארץ הגיעו ליום האודישנים הפתוח של שבוע האופנה ת״א, בו כל אחת מוזמנת להיבחן כדוגמנית: בכל מידה, גובה, גיל או גוון עור. מתוך מאות הנבחנות יבחרו 12 נשים שיצעדו על המסלול במרץ הקרוב. 

פאנל השופטים כלל את מפיק שבוע האופנה מוטי רייפ, חיה האוסמן, נציגת מותג DOVE השותפה הרשמית של שבוע האופנה, הדוגמנית בת ה-71 נורית גורדון וריי שגב דוגמנית ובעלת סוכנות דוגמנות.

המרקם המגוון של הנבחנות כלל פנסיונריות לצד תיכוניסטיות, דתיות לצד חילוניות, מלאות, גבוהות ואמיצות בהן דורון גנון בת ה-24 על כיסא גלגלים. גנון שנפצעה במועדון הפורום בבאר שבע לפני כחמש שנים בוחרת לחיות חיים ממלאים בתקווה והגשמה. למתחם נמל ת״א גנון מגיעה מקריית גת “אני מתרגשת ומאוד רוצה להיות חלק משבוע האופנה. יש עוד רבות כמוני, רק שחבל שהחברה ורשתות האופנה עדיין לא חושבות ככה. כשרואים מישהי על כיסא גלגלים חושבים ״לא מטופחת או לא מעודכנת אופנתית״ זה לא נכון. הייתי רוצה לראות יותר בנות כמוני על מסלולים ובקמפיינים. בעולם זה כבר קיים, בישראל לא.״

דורון נכנסת ונבחנת על המסלול נרגשת עם חיוך כובש. קצת נבוכה היא מתקרבת לשולחן השופטים לפידבק. רייפ פותח ואומר ״את חלוצה, גם נורית הדוגמנית היפה שיושבת לצידי, בת 71 הייתה באודישן כזה לפני כמה שנים והיום היא מהדוגמניות המבוקשות. גם ריי שגב שמייצגת פלאסייז שעד לא מזמן התעלמו ממנו ברשתות והיום הוא חלק ממרבית הפקות האופנה.״ נרגשת עונה דורון ״אז שנה הבאה אני אשב לצידך בשולחן?״ בחיוך עונה רייפ ״כן ואת אפילו מביאה כסא מהבית״ דורון צוחקת. 

אחרי דורון נכנסת לחדר האודישנים חגית פנטי בת 33 ממודיעין. חגית בהריון חודש שישי מה שאומר שבשבוע האופנה, באם תבחר, תהיה בחודש השמיני להריונה. שאלתי את חגית מה מביא אותה לאודישנים. ״ראיתי את הפרסום לאודישנים, ואמרתי לעצמי ‘בואי נרגיש יותר טוב, את צריכה את זה. כשאת בהריון, את מרגישה שאת תופחת ואת פחות יפה. רציתי לחגוג את היופי וגם לשנות את הסטיגמה שלא יגידו שנשים בהריון לא יכולות. כל הזמן שואלים אותי ״זה בן או בת״ וכשאני עונה שאנחנו מצפים לבת מיד מגיעה התשובה ‘בת לוקחת את כל היופי’, בעיניי זה פשוט לא נכון, אני עדיין יפה״ אומרת חגית בחיוך. 

״איך היו האודישנים? זה קצת מביך אני לא רגילה להיות בפרונט אבל בגדול החוויה הייתה כיפית וכולם היו נעימים ונינוחים. כשיצאנו אמרתי לבעלי ‘בוא נלך למסעדה’ רציתי להמשיך את הערב, הייתי במצב רוח נהדר”

 

דיאנה קאס בת 57 מנתניה הגיעה לאודישנים בעקבות פרסום שראתה באינסטגרם.

״באתי לאודישנים היום מכמה סיבות: הראשונה, אני מתעניינת באופנה ועוקבת באינסטגרם אחרי אושיות רשת בינלאומיות בעולמות של פאשן מעל גיל 50 – הטרנד הזה, של אופנה עדכנית מעל גיל 50, פתח עבורי צוהר לעולם חדש שמאפשר לי לחקור ולהבין אופנה, צבעוניות, מרקמים ונוחות. איך להחזיק את עצמך בבגד? זו שאלה שאני שואלת את עצמי. התחום הזה סוחף אותי ועוזר לי ללמוד איך להרגיש טוב בכל גיל. ביומיום אני מופיעה מול קהל, אני עושה סטנד אפ וזו הסיבה השנייה. אני אוהבת לצאת ולהרגיש טוב ולהיראות טוב וחשוב לי שהקהל יראה אותי במייטבי. הגעתי לאודישן בכדי להגיד שכל אחת יכולה להיראות טוב בכל גיל, זה נכון שצריך להשקיע מחשבה וזמן אבל תסתכלו עלי, אם אני יכולה גם אתם יכולים! 

איך היה האודישין? עשיתי פוקוס למוטי, התמקדתי בו שהלכתי על המסלול. הרמתי את הראש למעלה, חייכתי והרגשתי כיף. השופטים היו נחמדים זה לא הרגיש כמו תחרות, או אודישן אלא יותר כמו קהילה שנפגשת וההזמנה פתוחה לכולם״.

מאות נשים הגיעו לאודישן במתחם היצירתי והמעוצב של comme il faut מותג פמינסטי ותיק שחוגג אופנה ישראלית מעל שלושה עשורים, בהן מישלין חאג’ בת 22, המתגוררת באעבלין. ״היה לי חלום מאז שאני קטנה לצעוד על המסלול ולהיות דוגמנית, חברתי ראתה את ההזמנה לאודישנים באינסטגרם והרגשתי שאני חייבת לבוא. 

אני ערבייה ואצלנו פחות מקובל לעסוק בדוגמנות. נקודת המפנה עבורי הייתה לפני כחצי שנה לאחר לידת בתי. אחרי הלידה אושפזתי למשך חודש, הייתה לי רעלת הריון, לחץ דם וסיבוך בכליות – ברגעים הקשים האלו הבנתי שאני רוצה להגשים את עצמי. כששמעתי על האודישן ידעתי שאבוא וכך היה נסעתי לת״א והגעתי לכאן, הייתי קצת נרגשת מול השופטים אבל בשורה תחתונה זו הייתה חוויה מיוחדת מאוד. חברת דאב היא חברה בינלאומית, חברה גדולה וזו גאווה עבורי להיבחן למותג מצליח״.

 

צילום: נוי ערקובי ל- Dit Ve Doot