חיוך טבעי ובריא עם אלמוג טבעי | ראיון עם פרופ’ חיים טל

one פרסום / 21.03.2021

אסתטיקה של חזות הפה והפנים עומדת בעשור האחרון במוקד רפואת השיניים והחניכיים. החיפוש אחר חומרים ביולוגיים בתחום ההשתלות הוביל לאלמוג הטבעי. השימוש באלמוגים החוסך בעיות שנובעות משימוש בעצם עצמונית, תחליפי עצם סינתטית או עצם מהחי. מה הם יתרונות האלמוגים הטבעיים וכיצד הם משפרים את חזות הפה, השפתיים והלחיים, על כך בכתבה הבאה.

כיצד החל השימוש באלמוגים טבעיים לשיפור חזות הפה?
לאחר עקירת שיניים חלים בבסיס הלסת שינויים ניווניים, הגורמים להצטמקותה ולאבדן חומר גרמי. תהליך זה פוגע בבריאות הלסת ובחזותה האסתטית. השתלת חומרים המעודדים צימוח גרמי מיד לאחר העקירה, מאפשרת להחזיר חלק מהרקמה הגרמית שאבדה ולהקטין את אובדן העצם. תוספת רקמה גרמית כשלעצמה אך גם ובעיקר בליווי שתלים דנטליים, משפרת את חזות הפה והחניכיים ומספקת תמיכה לשפתיים והלחיים.

שימוש בשתלי עצם עצמוניים מאריך את משך הניתוח באופן ניכר, מייקר אותו ולפעמים אף מצריך הרדמה כללית.

שימוש בתחליפי עצם סינתטיים או מן החי מונע בעיות אלה אך נושא סיכונים אחרים, בעיקר העברת מחלות. לפיכך, המדע מחפש אחר חומרים ביולוגיים שישמשו כפיגום לגדילת העצם הדרושה ויחסכו את הסיבוכים הנגרמים משימוש בעצם עצמונית, סינתטית או מן החי. חיפוש זה הוביל לפיתוח תחליפי עצם המיוצרים מאלמוגים.

4

מהם יתרונות השימוש באלמוג טבעי כתחליף עצם?

האלמוג דומה בהרכבו, חוזקו ומבנהו לעצם טבעית ומתאים כחומר ביולוגי להשתלות. מסיבה זאת הפך השימוש באלמוג נפוץ בתחומי האורתופדיה ורפואת האלמוג דומה בהרכבו, חוזקו ומבנהו לעצם טבעית ומתאים כחומר ביולוגי להשתלות. מסיבה זאת הפך  השימוש באלמוג נפוץ בתחומי האורתופדיה ורפואת השיניים. שלד אלמוגים הינו טבעי ונקי מזיהומים ולכן אין צורך להעבירו תהליכים כימיים ופיסיקליים שונים, הפוגעים במבנה הטבעי של גבישי תרכובת הסידן, כפי שקורה בשתלים שמקורם בחיה או באדם.  אלמוג גרוס הוא חומר נקבובי המתאים לשמש כפיגום לבניית עצם. תכונה זו ותכונות ביולוגיות נוספות של האלמוג, כמו קצב הספיגה שלו, מאפשרים לו לשמש כתחליף עצם בהליך צימוח גרמי מודרך. בנוסף, המבנה הנקבובי המיוחד של האלמוגים מעודד היווצרות כלי דם, התמיינות תאים הדומים לתאי גזע, וצימוח ועיצוב מחדש של עצם הלסת הפגועה. מחקרים שונים הראו כי שתלי אלמוגים העשירים בסידן פחמתי, מתוצרת BioCoral צרפת, עודדו היווצרות עצם חדשה, לאחר השתלתם בבסיס הסינוס של הלסת העליונה. מחקרים נוספים הראו הצלחות קליניות רבות בשימוש באלמוגים מן הטבע.  

חיוך טבעי ובריא עם אלמוג טבעי

תחליף העצם של Core Bone

בעשור האחרון האלמוגים הוגדרו כמינים זואולוגיים בסכנת הכחדה וקצירתם משוניות אלמוגים בים היא בניגוד לחוק. כמו כן איכות האלמוגים שמקורם בים התדרדרה, עקב זיהום מי הים, ואסונות אקולוגיים בלתי צפויים.חברת CoreBone ישראל פתחה תחליף עצם ביומימטי מאלמוגים, העשוי מהחלק המינרלי הטהור שלהם. תכשיר זה מכיל למעלה מ-95% גבישי סידן פחמתי מועשר בסליציום, סטרונציום וחומרים אנאורגניים נוספים. לשלושת היסודות הללו יש תפקיד חשוב בתהליך המינרליזציה של העצם.
תחליף העצם של CoreBone מיוצר מאלמוגים הגדלים בבריכות אקווריום סגורות ומבוקרות, המכילות מים המדמים מי ים ומועשרים במינרלים ביואקטיביים. סביבה זו מאפשרת לשפר תכונות דמוי- גרמיות של האלמוגים מבלי לזהם את מי הים.


 

תיאור מקרים

 

עקירת החותכות במרכז הלסת העליונה הותיר מכתשיות עקירה. אלמוג גרוס CoreBone הושתל בחלל המכתשיות, כדי לשמר את ממדי הרכס הגרמי וצורתו. פתחי העקירות נאטמו על ידי שתלי רקמת החיבור מהחך. הריפוי החניכי מהיר אך שיקום העצם נמשך 3-5 חודשים. בתום הריפוי הוחדרו ללסת שני שתלים ששוקמו באמצעות כתרי זרקוניה.

חיוך טבעי ובריא עם אלמוג טבעי

 

לאחר עקירת שן טוחנת תחתונה, הושתל חלל המכתשית באלמוג גרוס – קורבון 1000 . בעת העקירה והשתלת האלמוג, הוחדר שתל טיטניום המהווה תחליף לשורש השן. לאחר 5 חודשים, ניתן לראות בתצלום רנטגן את השתל המעוגן בעצם הטבעית שהתפתחה סביבו. בשלב זה הותקן כתר אסתטי ופונקציונלי.

חיוך טבעי ובריא עם אלמוג טבעי

חיוך טבעי ובריא עם אלמוג טבעי
צילום: פרי טל

 

פרופ’ חיים טל, DMD, MDent, PhD

 
לשעבר ראש ביה”ס לרפואת שיניים וראש המחלקה לפריודונטיה באוניברסיטת ת”א. כיום ראש הקתדרה לחקר השתלות. בעל מרפאת Perioplant , המתמחה ברפואת חניכיים וניתוחי השתלות בת”א, Perioplant.co.il יועץ בכיר לחברת Core Bone Ltd
חיוך טבעי ובריא עם אלמוג טבעי