כמו באירופה – שימור הסביבה והמורשת בתכנון אדריכלי

one פרסום / 30.03.2021

האדריכלית מיכל שפר, בעלת משרד "שפר אדריכלים", פועלת לשמר את התרבות, הסביבה וההיסטוריה המקומית בדומה לנעשה באירופה. הפרויקטים השונים שהיא מתכננת משקפים את תפיסתה בצורה ייחודית ומרהיבה.
מאת: איריס אלביק

מיכל שפר אדריכלות שבוע האופנה
מאנה 6, ת״א, צילום: שירן כרמל

תחילת הדרך | ניצוצות של השראה 

חלמתי בכלל להיות אסטרונאוטית ונרשמתי ללימודי אסטרופיזיקה וחלל בטכניון. בסופו של דבר שיניתי כיוון והחלטתי ללמוד אדריכלות, המשלבת את ידע מדעי, אומנותי ותרבותינרשמתי ללימודי אדריכלות בפוליטכניקו שבמילאנו עיר הולדתי, והתאהבתי בתחוםלאחר סיום לימודי התחלתי לעבוד במשרדו של האדריכל הידוע פוקסס (FUKSAS) שברומא. בין הפרויקטים בהם השתתפתי הובלתי את צוות התכנון שלמרכז פרס לשלוםשהוקם ביפו. בהמשך, נשלחתי ארצה מטעם משרד פוקסס על מנת לפקח על הפרויקט מקרוב. ב-2006 הקמתי את משרדי הפרטי ועד היום, במקביל, אני משמשת כנציגה של משרד פוקסס בארץ.”

מה מוציא אותך מהמיטה בבוקר? על תשוקה ומוטיבציה 

ייחוד  המשרד שלנו הוא במגוון תחומי התכנון והביצוע בהם אנו עוסקים. החל מממבנים ציבוריים, תמא מגורים, בתים פרטיים ועד שימור מבנים ואתרים הסטורים.

בגישה האיטלקית עיצוב הוא דרך חיים. אחת הסיבות שפניתי ללימודים באיטליה הייתה הרצון להביא את הגישה הזו לארץלהשקיע מחשבה בתכנון מבנים חדשים ולשמר את התרבות וההיסטוריה המקומית,  בעזרת כל הכלים התכנוניים שעומדים לרשותי.

כשהסביבה יפה ובריאה יותר, יש לנו כבוד אליה והיא גורמת לנו להרגיש טוב יותר עם עצמנו ועם הסובבים אותנו. לדוגמה, כשאנחנו טסים לפריז, אנחנו אורזים את הבגדים היפים ביותר שלנו.

משמעות נוספת של העיצוב כמכלול היא שהתכנון לא כולל רק את המבנה, עד לאחרון הפרטים שבו, אלא גם את הסביבה. בכל הפרויקטים שלנו אנחנו מבצעים את התכנון האדריכלי ועיצוב הפנים כמכלול, כולל פרטים ייחודיים, המותאמים לכל פרויקט.”

michal schaffer
מיכל שפר
מיכל שפר אדריכלות שבוע האופנה

מה מעורר בך השראה?

אם מחפשים, אפשר למצוא בכל מקום השראה, ובמיוחד בדברים הקטנים: בצבעים, בנגודים, בפרטי בניין ובעיקר באנשיםואפילו במילהבשיחה פעמים רבות אני מנסה לדמיין ביטוי פיזי לתחושות ולרגשות שעולים בהבתהליך התכנון אני מנסה ללמוד את הלקוחות, ולעזור להם למקד את רצונותיהם ואת צרכהים.  אני לא רוצה לשים את עצמי ואת הרעיונות שלי לפניהם, אלא לאפשר להם לבטא את עצמם דרך עבודת התכנון שלי.

 

שינוי | הרגע הזה בו יש פוקוס, חידוד מטרות והבנה של מה חשוב

המיקוד שלנו בפרויקטים בתחום השימורתחום המאפשר לנו לקחת את העבר אל העתיד, ולחוות מקרוב את העושר התרבותי המקומי. תכנוןמרכז מבקרים לארכיאולוגיה כלקוליתית ופארק טבע עירוני“, פארק נחל באר שבע

מדובר בפארק טבע עירוני ענק, במובלעת בין שכונות. תכנון הפרויקט היה כרוך בלמידה של הארכיאולוגיה וההיסטוריה של המקום במשך כשנתיים. בשנות החמישים התגלו באזור חללי מגורים מתקופת הנחושת (לפני כ-6000 שנה) חפורים מתחת לאדמת הלס. מערכת מחילות המגורים הסבוכה הזו היוותה השראה לתכנון המרכז.

במרכז המבקרים מסופר סיפור מסע מראשית התפתחות האדם, ועד  תקופת ההתיישבות החקלאית של האדם הכלקוליתי, בדגש על היסטוריית המקום. המבקרים נחשפים לייחודיות , שבאמנות ובתרבות המתפתחת  המאפיינת את התקופה, בצורה חווייתית ומהנה.

מיכל שפר אדריכלות שבוע האופנה
שיקום ושימור הגשר התורכי בבאר שבע, הנדסה ושימור ותכנון ראשי:שפר & רונן מהנדסים, צילום: אביב קורט

שימור ושחזור אתרים באזור עין גדי

פרויקט כללי לשימור ושחזור אתרים באזור עין גדי, שהצריך תקופת למידה ארוכה ומחשבה מעמיקה, בעיקר בתחום ההתאמה של הסביבה למבקרים. למשל: שילוב קטעי המידע בסביבה, הגדרת אזורים שונים בעזרת צל ומים תוך שמירה על הקשרההקשר ההיסטורי.

תכנון דרכי גישה ומדרגות, תל ערד ולת גזר 

בתל ערד תוכנן גרם מדרגות היורד אל בורות מים, ששימשו את התושבים במקום בתקופה היהודאית. האתגר שניצב בפנינו היה לתכנן את המדרגות כך שלא יפגעו בקירות העתיקים וילוו את צורת הבורות העקלקלה. הפתרון היה תכנון מדרך המדרגות בצורה אליפטית על גבי קורה הנראית כשלד דינוזאור מתעקל, המאפשרת להתגבר על תנאי השטח שהקשו על הביצוע. 

בתל גזר מהלך המדרגות יאפשר למבקרים להגיע עד למעמקי מפעל המים העתיק מהתקופה הכנענית. הגיאומטריה הטרפזית מדגישה את הפרופורציות הייחודיות של הבור החפור, וחופשת את המדרגות התעיקות החצובות בסלע.

 הגשר התורכי“, באר שבע 

בשיתוף משרדשפר רונן מהנדסיםהמתמחה בשימור, ביצענו שחזור של אחת מאומנות הגשר, וכן  הקמת מדרך חדש על גבי הגשר המחבר את שתי גדות הנחל, המנגיש אותו למבקרים. משרדנו שואף להשתלב בסביבה מתוך ענווה וכבוד למורשת ולהיסטוריה הבנויה. לכן, בשחזור האומנה נעשה שימוש  באבנים משני סוגים וגוונים, שנחצבו במחצבה המקורית. שני הסוגים נועדו להדגיש את הישן מול החדשאיזה חלק שוחזר ואיזה חלק נותר כמו שהוא., ובנוסף, על הגשר יצרנו שביל הולכי רגל מבמבוק, המתאים לסביבה הצחיחה ומהווה חומרירוקהמחבר בין שתי הגדות. התכנון העדין אינו פוגע בסביבה או בשכבות המקוריות שמתחת לגשר ומשמר את המראה המקורי והשקט שלהגשר התורכי.”

מה היא השאיפה המרכזית שלך?

השאיפה שלי היא להפוך כל מקום בו יש לי הזדמנות לגעת לטוב יותר עבור המשתמשים בו והמבקרים בסביבתו. . אני רוצה לבנות מבני ציבור משמעותיים שתורמים לתושבים, ולצדם, מרחב ציבורי נוח ויפה. מבני הציבור יישארו כאן למשך שנים רבות וחשוב שהם יתוכננו כראוי. אם אנחנו כברגונביםחלל מכדור הארץ, כדאי שנעשה זאת הכי טוב שאפשר, זו המורשת שלנו.”

מיכל שפר אדריכלות שבוע האופנה

שפר אדריכלים | רופין 25, ת״א | 03-5293759 | schafferarch.com