מובילה להצלחות

one פרסום / 24.04.2022

מזה 6 שנים שליאת ליבוביץ מכהנת כמנכ”לית תאגיד מי רעננה. במהלך תקופה זו היא לעשות מהפך של ממש עם הטמעת טכנולוגיות מתקדמות ואנרגיות מתחדשות, הכנסת צוות שירותי צעיר ודינמי לרווחת התושבים, וחיסכון ניכר בהוצאות – המושקע חזרה בשיקום ושיפור תשתיות המים בעיר

IMG_0615 (1)

56 תאגידי מים פועלים כיום בישראל והם הוקמו בשנת 2010 לאחר שרשות המים, הגוף הממשלתי המפקח על משק המים בישראל, קבעה כי מצב משקי המים והביוב בתחומיהן של הרשויות המקומיות היה רחוק מלהיות סביר ובא לידי ביטוי באובדן של עשרות מיליוני מ”ק מדי שנה, השקעות נמוכות בתשתית מים וביוב ושיעורי גבייה נמוכים מאוד בעיקר בקרב היישובים החלשים.

התאגידים פועלים אפוא מזה 12 שנה כאשר מרביתם המוחלטת עוסקים אך ורק במתן שירות מים וביוב לתושבי הרשות המקומית בה הם פועלים. אחד מתאגידי המים הייחודיים בארץ הוא תאגיד מי רעננה שלצד שירותי המים והביוב השוטפים, פועל לקידום המודעות לחיסכון במים בקרב הקהילה ואף מפעיל מכון להתפלת מים ומכון לטיהור שפכים המטהר את מי הביוב העירוניים והופך אותם למי קולחין באיכות שלישונית וכן ל”בוצה” המועברת לייצור קומפוסט או דישון חקלאי במפעלים מורשים.    

“מי רעננה היא למעשה חברת תשתיות המספקת שירותי מים וביוב לכ-90 אלף תושבי העיר. אנו משקיעים רבות הן ברמת השירות לתושב והן בהטמעת טכנולוגיות מתקדמות דוגמת מוני מים חכמי ומדויקים המחוברים למערכת שמזהה בזמן אמת אם מונה המים רץ במהירות חריגה אצל תושב. במקרה כזה, נשלחת לו באופן התרעה הקוראת לו לבדוק האם קיימת נזילה ולטפל בה בהקדם, כדי למנוע חשבון מים מנופח. אנחנו העיר הראשונה בארץ שהחליפה את המונים הישנים במונים החכמים הללו”, מספרת ליאת ליבוביץ, מנכ”לית התאגיד.

טמפלט - הדגשות כתבות דיגיטל-55

אם יש משהו בו ליאת גאה במיוחד הרי שזו פעילותם המוצלחת של מכון טיהור השפכים ומתקן ההתפלה העירוניים המייחדים את מי רעננה מתאגידים אחרים בארץ. “אנו שואבים כ-50% מהמים מבארות מקומיות ואת היתר קונים מחברת מקורות”, היא אומרת, “כדי שהמים שנשאבים מהאדמה יעמדו בתקן מי שתיה, אנו מבצעים מיהול שלהם עם מי מקורות, שיקרים בהרבה ממים שאובים. על מנת לחסוך בהוצאות הקמנו מתקן התפלה במכון המים שלנו ובו אנו מעבירים את המים השאובים תהליך טיוב וטיהור בהרבה פחות כסף. בנוסף, אנו מטהרים את מי הקולחין שלנו במכון טיהור שפכים עירוני ומוכרים אותם אחר כך לצרכי חקלאות. הכל מנוהל אצלנו אינהאוס כך שרמת המומחיות אותה פיתחנו היא גבוהה מאוד, ומשלחות מחו”ל מגיעות אלינו כדי לראות כיצד הדברים נעשים בצורה יעילה.”

טמפלט - הדגשות כתבות דיגיטל-54

מהו היקף ההכנסות שלכם?

“אנו מגיעים להכנסה של כ-70 מיליון ₪ בשנה משירותי המים והביוב לתושבים, ועל אלו נוספות הכנסות חד פעמיות מדמי הקמה של מבנים חדשים. כתאגיד ממשלתי הפועל לרווחת הציבור אנו פועלים במודל של כלכלה מעגלית כך שכל הרווחים שלנו חוזרים לתושבים ומשמשים לשיפור ושיקום תשתיות המים בעיר. לשמחתי הפעילות שלנו נושאת פירות ובשש השנים בהן אני מכהנת כמנכ”לית התאגיד הצלחנו אני והצוות המקצועי להפוך את התאגיד לטכנולוגי יותר, חסכוני יותר ושירותי יותר. כחלק מכך גייסנו כח אדם צעיר ודינמי המעניק שירות מונגש ויעיל לתושבים.”

במי רעננה יכלו אמנם לעסוק אך ורק בניהול מיקרו של שירותי המים והביוב לתושבים אך בהובלתה של לייבוביץ התאגיד “מגדיל ראש” ועוסק רבות בהטמעת אנרגיות מתחדשות וחינוך סביבתי לקיימות. דוגמאות טובות לכך הן התקנת פאנלים סולאריים בשטחי מכון הטיהור שנועדו לחסוך בהוצאות החשמל, הקמת מרכז קיימות חינוכי בנושא המים בקהילה, הקמת מרכז מבקרים במכון הטיהור והקמת מתקן התפלה חדשני (יחליף את הקיים) שבנייתו תסתיים בסוף 2022. 

“את כל הדברים האלו אנו עושים תוך עמידה ב- 5 תקני איכות בינלאומיים ותו פלטינה” מציינת ליאת. על אלו נמנים תווי תקן למערכת ניהול, מערכת ניהול בטיחות ובריאות בתעסוקה,  מערכת ניהול סביבתי, מערכת ניהול  אנרגיה ומערכת ניהול אבטחת מידע. כמו כן החלטנו להציב את המאבק בהטרדות המיניות כנושא מהותי בארגון ואנו מצויים כיום בהתעדה של מכון התקנים למניעת הטרדות מיניות בעבודה. אנחנו מתקדמים למעשה בכל התחומים ונחשבים לתאגיד מצטיין המהווה מודל לחיקוי.”

IMG_0627 (1)
טמפלט - הדגשות כתבות דיגיטל-56
logo (1)

לפרטים נוספים: mei-raanana.co.il |  1-801-277-277 | אחוזה 56 רעננה