ממינוס לפלוס באושר ובעושר

מערכת פאשן וויק one / 24.2.2020

ראיון עם רומי זונדר כסלו, יועצת לכלכלת המשפחה, מאמנת אישית וזוגית בשיטת סאטיה, בעלת תואר ראשון בכלכלה וניהול ותואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת ת”א, משלבת באופן חדשני וייחודי, ייעוץ כלכלי ליחידים, זוגות ומשפחות, העוזר להם להתנהל בצורה כלכלית נכונה, תוך מבט פנימה.

כיצד הגעת לתחום הייעוץ הכלכלי?
“במשך 12 שנים עבדתי בתחום ההייטק, ניהלתי מחלקות כלכליות ב”נייס מערכות” ו”בסנדיסק”. נהניתי מרמת חיים גבוהה אבל הרגשתי שאני עובדת יותר מידי עם הראש ורציתי להחיות את הלב והנשמה. עברתי למגזר בשלישי – התחום החברתי והתחלתי לעבוד כסמנכ”לית בעמותת “פידל” ולאחר מכן כמנהלת שיווק ושותפויות בעמותת “אתגרים”. בהמשך התנדבתי כמלווה כלכלית בעמותת “פעמונים” המסייעת בעיקר למשפחות מעוטות יכולת, ללמוד כיצד להתנהל כלכלית. הרגשתי סיפוק רב, הבנתי שמצאתי את הייעוד שלי, התמקצעתי בו והפכתי את זה למקצוע.”

רומי זונדר

מה כוללים שירותי הייעוץ והאימון אצלך ומה מייחד אותם?

בדר”כ המטרה העיקרית שהלקוחות מסמנים היא לצאת מהמינוס שמדיר שינה מעיניהם ותו לא. אגב, גם במטרה הזו, יציאה מהמינוס הם מתקשים להאמין שאכן זה אפשרי. אך לתפיסתי, אם בסופו של תהליך זו המטרה היחידה שנגדיר אזי נשאר בתחושה של הישרדות.
כיוון שאני מאמינה שלא הגענו לעולם רק בכדי לשרוד אלא לחוות מכלול של רגעים, דרך מלאה בהתפתחות, להנות ולהגשים את עצמנו, אז התהליך שלי משלב בין ייעוץ כלכלי ואימון ליחסים עם כסף ומאפשר מעבר אמיתי מהישרדות להגשמה.
כדי להגשים יש להבין שמדובר בתהליך בו לומדים ומיישמים את 5 העקרונות לניהול נכון של הכסף בכלכלת המשפחה.
1.בדיקת הגב הכלכלי של המשפחה – ההון עצמי. באמצעות בדיקה זו אנו רואים לעיתים לראשונה מה שווי הנכסים הפיננסים שהמשפחה צברה לאורך השנים ולא בהכרח מודעת אליהם, מקבלים בדיקת ביטוחים ופנסיות באמצעות סוכני ביטוח שאני עובדת איתם ובמקביל רואים במרוכז את כל ההתחייבויות כך שמתקבלת תמונה ברורה של נכסים פחות ההתחייבויות. סך חישוב זה מהווה את הגב הכלכלי של המשפחה.
2.הגדרת מטרות וחלומות של כל אחד מבני הזוג ושל המשפחה כולה לטווח קצר, בינוני וארוך והערכת סכומי הכסף שנדרשים להגשמתם כדי להתחיל לחסוך אליהם כבר היום. זה החלק הכי מרגש וכיפי. מדהים שמעטים הזוגות שעשו זאת בעבר כיוון שרק חיים את השוטף ולא מתפנים לכך או אפילו מרגישים שזה יהיה חוסר אחריות לחלום על דברים שידרשו סכומים גבוהים אך כשיש מטרה כתובה שמרגשת אותנו ואנו רואים לנגד עינינו מהו הסכום שיש לחסוך בעבורה אזי המטרה מקבלת סדר עדיפות גבוה ומאפשרת לקבל די בקלות החלטות חדשות לגבי השוטף.
3.בשלב השלישי נגיע להגדרת התקציב השוטף וכיוון שהוא מגיע לאחר שהבנו מה הגב הכלכלי שלנו ומהן המטרות שמרגשות אותנו אז קל יותר להגדיר אותו ולעמוד בו כדי לצאת מהמינוס והפעם לתמיד!
4.בשלב הרביעי נכנס לעומק ההתחייבויות וההלוואות, נבדוק אפשרויות לאיחוד הלוואות, ריביות טובות יותר, פריסה יעילה יותר ומחזור משכנתא במידה וקיימת.
5.השלב האחרון הוא שלב ההגשמה בו אנו לומדים כיצד הכסף שלנו יכול לעשות עוד כסף וכיצד ההכנסה המשפחתית תוכל לגדול מבלי לעבוד יותר שעות או יותר קשה.

 

מדוע אנשים המשתכרים היטב נמצאים במינוס?
“חשוב לומר כי אין קשר ממשי בין רמת ההכנסה לחשבון עם מינוסים והלוואות. מצב זה נובע בעיקר מהיחסים שלנו עם הכסף, שהתהוו בהתאם למה שחווינו בילדותנו ובבגרותנו.
יחד עם זאת, מגיעים אלי זוגות ממעמד סוציו-אקונומי בינוני-גבוה, המרוויחים בין 20 ל-50 אלף ₪ נטו בחודש, כאשר לעיתים דווקא הכנסתם הגבוהה, מובילה ללקיחת משכנתא ולהתחייבויות שונות שהן מעבר ליכולת ההחזר שלהם. בנוסף, הם מקבלים מהבנקים ומחברות האשראי מסגרות אשראי גבוהות במיוחד, המייצרות הוצאות העולות על הכנסתם.
לאחרונה ייעצתי לזוג שהכנסותיו הן 30 אלף ₪ נטו בחודש. בדיקת הבהירות הראתה שהם מתחילים את החודש עם הוצאות של 20 אלף ₪, שנבעו מהתחייבויות קודמות שלא השאירו להם אוויר לנשימה ומרווח להוצאות השוטפות. בעקבות תהליך היעוץ הם החליפו אמונות מגבילות באמונות מקדמות, דבר שהשתקף גם בפעולות חדשות שבאו בקלות והובילו לכך שבמקום להתחייב על הוצאות חדשות בתשלומים ולקיחת הלוואות חדשות הם בדקו את סדרי העדיפויות שלהם והחלו להתנהל עם תקציב מאוזן ובו כל מה שחשוב להם באמת . כך לאט לאט, הם יצאו מהמינוס ואף התחילו לחסוך לטובת הגשמת החלומות שלהם.

כמה טיפים להתנהלות כלכלית נכונה
הגידו לא לתשלומים – בעיקר ברכישות של בגדים, מוצרי צריכה יקרים ואפילו בסופר. כשמשלמים בתשלומים, קשה לעקוב אחר ההוצאות, היד קלה יותר על ההדק ואנו רוכשים בסכומים שמעבר ליכולות שלנו. למעשה אנחנו לוקחים סוג של הלוואה שתכביד על ההוצאות שלנו בחודשים הבאים. אפשר לקנות בתשלומים שירותים כדוגמאת ביטוח רכב, הנמשכים לאורך השנה או מוצרים שקונים אחת לכמה זמן, כמו עדשות מגע.
כללים לקניות בסופר – רכזו את הקניות אחת לשבוע, כשאתם שבעים וללא הילדים. הכי מומלץ לבצע את הקניות אונליין, כך שתוכלו לראות לאיזה סכום הגעתם בכל שלב של הקנייה ולדבוק ברשימת הקניות שהכנתם, כדי שלא לחרוג מהתקציב שהגדרתם.
חיסכון חכם – הפקידו 5% אחוז מהשכר להוצאות בלתי צפויות וקחו משכנתא בסכום שלא עולה על 20% מההכנסות. עוד טיפ קטן שחוסך הרבה: הכניסו כל חודש למעטפה או לפיקדון סכום מסוים ואחרי שנה, תגלו שיש לכם כסף לחופשה מבלי שאתם צריכים לקחת עוד הלוואה.
משהו לנשמה – השאירו כסף בצד להוצאות על פעילויות ותחביבים שמטעינים אתכם באנרגיות: חדר כושר, מנוי להצגות, חוג ציור או התפתחות אישית. כל מה שעושה לכם טוב על הנשמה.”

האם ליווי לזוג שונה מליווי ליחידים?
5 העקרונות לניהול נכון של הכסף נכונים לכולם אך בעקבות גירושיי לפני כ- 3 שנים פונות אלי הרבה נשים גרושות ואני מוסיפה להן בתכנית הליווי גם כלים ייעודיים להן כגון דרך קלה ופשוטה להתנהל מול הגרוש בחישוב המחציות, מידע לגבי פירוט ההטבות המגיעות להן על פי חוק, אילו החזרי מס הן יכולות לקבל ועוד נושאים רבים.
הניסיון שלי כאישה גרושה שהתמודדה עם אתגר כלכלי ורגשי, מאפשר לי להבין לעומק את הקושי הכלכלי, התסכול, הדאגה והכעס שהן חוות. עברתי כברת דרך, המלווה בעבודה פנימית עמוקה, על מנת להגיע להיכן שאני היום. עכשיו חשוב לי לעזור לנשים לקבל שליטה על הכסף שלהן ולהתחיל מחדש.
התכנית שלי מתאימה מאד גם לרווקים ורווקות שעובדים קשה, מרוויחים יפה ומרגישים תסכול מכך שלא נשאר להם מזה כלום בסוף החודש כאשר זו בעצם התקופה בה יש להם הזדמנות גם לבלות וגם לחסוך לפני הגעת הילדים, המשכנתא וכדומה והתוצאות איתם הן מאד מהירות וזה סיפוק גדול.
אוכלוסיה נוספת היא זוגות לקראת או מיד לאחר חתונה. הייתי אומרת שהמתנה הכי נהדרת שהורים יכולים לתת לילדיהם (שתחסוך להם עצמם הרבה כסף בעתיד) היא תהליך שכזה בו הכל “נקי וחדש” ואפשר לבנות אותו נכון מההתחלה ולא לתקן בהמשך.

______

ליצירת קשר ובדיקת התאמה לתהליך עם רומי : 054-2388902 [email protected]