נלחמים למען האזרח הקטן וזכויות האדם

one פרסום / 19.03.2021

מומחיות, ידע ותעוזה הם אבני הבניין עליהן מושתת משרד עורכי הדין מנע ושות', הנמצא ברמת גן, ומייצג אזרחים רבים שנגרם להם עוול על ידי תאגידים וחברות ענק; לאורך השנים רשם המשרד הצלחות רבות בתחומי הנזיקין, איכות הסביבה והמשפט המנהלי.

עו״ד דוד וחיה מנע

אנו קוראים לכל אזרח שנפגע ממפגעים סביבתיים לא לנקוט באדישות וחוסר אונים. אפשר להילחם גם בגופים הגדולים ביותר במדינה – ולנצח במאבק משפטי חשוב” כך אומרים עורכי הדין  דוד מנע וחיה מנע, בעלי משרד מנע ושות,’ הפועל משנת 1993 ומהווה קורת גג לאזרחים רבים שנעשה להם עוול. “אנו פועלים מתוך תחושת שליחות לעשות צדק ולגרום לעושה העוול לשלם על כך,” אומרים השניים.

באילו תיקים המשרד טיפל עד היום? “טיפלנו ב70– בעלי עסקים שנפגעו בשריפה בכרמל והצלחנו; טיפלנו בתביעת פיצויים בבעלי עסקים באזור התעשייה עמק חפר לאחר דליפת אמוניה מסיבית ממפעל “הוד חפר” והצלחנו; תבענו בגין שיטפונות בחורפים האחרונים והצלחנו. תושבים מנהריה, אשקלון ות”א קיבלו פיצוי בגין נזקי שטפונות; ותבענו את השפד”ן בגין הזרמת ביוב לחופי ת”א.  “לאחרונה הגענו להסכמי פשרה ב-2 תביעות  יצוגיות שהוגשו נגד בז”ן ודור כימיקלים והצלחנו בהן.”

המשרד אותו מובילים עורכי הדין מנע מתמחה בנזיקין, בנושאי איכות הסביבה וזכויות אדם. הוגשו תביעות על נזקי שיטפונות באשקלון, שכונות דרום תל אביב ובהוד השרון, ועל זיהום נחל חדרה. כמו כן המשרד הגיש תביעת ענק בשם משפחות כנגד מעון “נוה יעקב” בפתח תקווה, בגין הנזקים שנגרמו לחוסים שהתעללו בהם. חשיפת ההתעללות הביאה לסגירת המעון. בנוסף, הוגשה תביעה נגד  מעון במושב רווחה, בעקבות קטטה שגרמה לרצח נער, וסגירת המעון. עו”ד דוד מנע מדגיש: “אנו מכינים תביעה חשובה נוספת בשם בעלי חברות הקייקים בצפון שנפגעו כתוצאה מאוזלת ידה  של המדינה שהביאה להתפתחותה של מחלת העכברת בנחלים. המחלה גרמה לא רק לפגיעות גוף (שלא עסקנו בהן), אלא גם לשיתוק מסחרי לכל בעלי העסקים העובדים בשמורות הטבע והנחלים שנפגעו, ובכללם לכל חברות הקייקים בנחלי הצפון.”

עו״ד דוד וחיה מנע שבוע האופנה

״ אנו יודעים לשלב ידע, מומחיות ותעוזה, שכן תביעות על נזק עקיף או תביעות סביבתיות הן תקדימיות יחסית בישראל, ולא רבים המשרדים שמוכנים לטפל בנושאים האלו. אנו רואים את המקצוע שלנו כשליחות, כמשרד המגן על זכויות האדם בישראל, הן מבחינה אישית-פרטית והן מבחינה ציבורית סביבתית.״

מה בנוגע לתיקים מינהליים?

עו”ד חיה מנע מספרת: “עסקנו במספר תיקים שנסובו סביב הסדרת מעמד אזרחי בישראל מול משרד הפנים ורשות האוכלוסין וההגירה. בין היתר היה לנו תיק שבו אדם שעלה כילד ממדינות חבר העמים הכיר בת זוג מרוסיה וביקש להסדיר את מעמדה בישראל. במקרים כאלו המדינה בוחנת האם לאזרח הזר יש קשר ליהדות ע”י “נתיב.” למרבה האבסורד במקום שהמדינה תבדוק את אפשרות יהדותה של בת הזוג הזרה, היא החליטה לבדוק דווקא את  יהדותו של הלקוח שלנו, אדם שגדל בישראל, עבר ברית מילה ובר מצווה, ואף שירת שירות קרבי בצה”ל. המדינה איימה כי אם לא תימצא הוכחה ליהדותו, אזרחותו  תישלל.  הוא  פנה  אלינו לסיוע ובעקבות התערבותנו המשפטית משרד הפנים תיקן את ההנחיות וקבע כי בדיקה תיערך עשר שנים אחורה בלבד ולא ללא הגבלה, כפי שהיה לפני כן.”

המשרד מייצג כאמור תובעים ייצוגיים רבים במגוון תובענות ייצוגיות ותובעים בתביעות קבוצתיות. “התביעות הייצוגיות והקבוצתיות מעניקות לאזרחים שסבלו בצורה דומה ממפגע מסוים  לקבל  פיצוי  לנזקיהם  ובמקרה   של תובענה ייצוגית – כלל הציבור נהנה מכך. מדובר במכשיר הרתעתי למזיקים שיודעים שאם יזהמו – יידרשו לפצות וייפגעו בכיסם,” אומר דוד. “אם הם לא היו מתאגדים, טענת הנזק העקיף שלהם היתה ככל הנראה מתבטלת ורק ההתאגדות גורמת להם להפוך לקבוצה ממנה לא ניתן להתעלם משפטית.”

משרד עורכי הדין מנע ושות’ הוא המשרד המוביל בתביעות בגין רשלנות בטיפול בקורונה ובנזקי שטפונות בכל רחבי הארץ. משרד עורכי דין מנע ושות’ הוא משרד שמתמחה בנזיקין והוא המשרד המוביל בתביעות בכל ענפי הנזיקין לרבות נזקי גוף, רכוש ורשלנות רפואית, כמו כן מתמחה המשרד בתביעות יצוגיות, משפט מנהלי ודיני עבודה.

המשרד הוקם בשנת 1993 על ידי חבר הכנסת לשעבר) בכנסות ה13- וה16- עו”ד דוד מנע, לאחר  שנים   של  עשייה  ציבורית  וכהונה בתפקידים בכירים בשירות המדינה. רעייתו, עו”ד חיה מנע, שותפתו למשרד ולחיים האישיים, מכהנת כחברת מועצת עיריית רמת גן ובעברה היתה עוזרת משפטית בבית משפט השלום בתל אביב, ואף כיהנה כסגנית יו”ר  מחוז תל אביב של לשכת עורכי הדין. “אנו יודעים לשלב ידע, מומחיות ותעוזה,” אומרת חיה, “שכן תביעות על נזק עקיף או תביעות סביבתיות הן תקדימיות יחסית בישראל, ולא רבים המשרדים שמוכנים לטפל בנושאים האלו. אנו רואים את המקצוע שלנו כשליחות, כמשרד המגן על זכויות האדם  בישראל,  הן מבחינה אישית-פרטית והן מבחינה ציבורית-סביבתית, המתבטאת בין השאר בשמירה על ים ללא שפכים ומזהמים ושמירה על אוויר נקי ללא גזים רעילים. לא סתם אנו מייצגים תובעים בלבד: אנו רואים את עצמנו  כלוחמי  צדק  המשמשים  להם לפה.”

עו״ד דוד וחיה מנע
משרד מנע ושות' עוסק בתחומי הנזיקין, דיני עבודה, הסדרת מעמד בארץ, רשלנות רפואית, תביעות ייצוגיות ועוד. זאב ז'בוטינסקי 33, רמת גן 050-5345401