עמק השמש // דורית בנט

one פרסום / 30.03.2021

דורית בנט זיהתה את הפוטנציאל במשאב הטבע הזמין באילת והערבה - השמש, והחליטה למנף אותו למקור הכנסה לקיבוצי האזור ואזרחי אילת: הפקת אנרגיה סולארית המספקת את תצרוכת החשמל באזור אילת והערבה בשעות היום וכן פלטפורמה לפיתוח טכנולוגיות חדשניות בתחום האנרגיה המתחדשת // רבקי ליקובר

אילת אילות היא חברה לתועלת הציבור, בבעלות קיבוצי הערבה וחברות עסקיות מהאזור, הפועלת בתחום האנרגיה המתחדשת באילת וחבל אילות. דורית בנט, מייסדת משותפת ומנכלי”ת החברה, מספרת בראיון מיוחד על האג’נדה, ההגשמה ומה שביניהן. 

איך הגעת ליוזמה של ייצור אנרגיה מתחדשת באזור?

 “ב 2002- ניהלתי את היחידה לאיכות הסביבה באילת והערבה, ונוצר אז שבר גדול מאוד. הוציאו את כלובי הדגים מהים, דבר שגרם לכעס גדול על המשרד לאיכות הסביבה שנתפס כעוכר כלכלה. מתוך המקום הזה רציתי למצוא דרך להוכיח שכלכלה וסביבה יכולים לצעוד גם יחד. עד כה לא הצליחו להביא לערבה מפעלי תעשייה והייטק, והבנתי שהכלכלה המקומית צריכה להישען על משאבים מקומיים. צריך למצוא את הייחוד במקום הזה, והייחוד כאן הוא השמש. זיהינו את האנרגיה המתחדשת כהזדמנות והבנתי שיש בה פוטנציאל לא רק לייצור חשמל אלא גם לקידום חדשנות טכנולוגית והזדמנויות חדשות בשוק העסקי”.

דורית קיסוס - מגזין שבוע האופנה 2021

מעבר לתרומה לאיכות הסביבה, האם יש יתרונות נוספים לשימוש באנרגיות מתחדשות?

“קודם כל ביזור כלכלי משמעותי מאוד. האנרגיה המסורתית בעולם היא תמיד מרוכזת בידי ממשל ובידי חברות גדולות. האנרגיה המתחדשת באה ומשנה את המשחק. בעולם החדש יש הרבה חברות ולא מונופולים. התעשייה מבוזרת מאוד והאנרגיה זמינה בכל מקום, זה שינוי פרדיגמה משמעותי והעולם על פניו מגיב לאט אבל במבט של 10 שנים קדימה זו תהיה מהפכה. גם מחירי ייצור החשמל ממתחדשות זולים משמעותית. המחיר של קילו וואט ב 2007- היה 2.14 ש”ח לקילו וואט והיום זה 14 אגורות לקילו וואט”.

מהם ההישגים של החברה? 

“נכון לעכשיו אנו מייצרים בשעות היום 100% מצריכת החשמל של אילת והערבה מאנרגיה סולארית. יש כאן 190 מגה וואט מותקנים, הייצור מבוזר בשדות סולאריים וגגות סולאריים, מה שיוצר הרבה חברות חשמל קטנות בכמה שיותר בעלויות שונות ומגוונות. יצרנו ענף רווחי חדש באזור שמכניס כסף. הקמנו חממה טכנולוגית שנקראת קפיטל נייצ’ר שיש בה מעל 14 חברות סטארט אפ בתחומי האנרגיה ושלחנו לארץ ולעולם טכנולוגיות ייחודיות מאוד בתחום של הפחתת פליטות. כמה חברות סטארט אפ שלנו: Augwind Electreon Bladeranger מככבות כעת בבורסה הישראלית. הפכנו למרכז הכשרות לאומי ובינלאומי לסטודנטים, לרשויות מקומיות ולאנשי עסקים. אנחנו מייצרים כאן המון מידע וידע חדש. זכינו במכרז של משרד הכלכלה יחד עם האיגוד לאנרגיה חכמה ו- YPE ומנהלים את קהילת החדשנות באנרגיה בכל הארץ. אנו מקיימים כאן כנסים בינלאומיים דו שנתיים, שממתגים את האזור, ומייצרים הזדמנויות חדשות לאנשי העסקים שמגיעים לכאן מרחבי הארץ והעולם”.

הנגשת אנרגיה מתחדשת לאזורים מנותקי רשת

בנוסף לפיתוח טכנולוגיות מערביות וחדשניות, החברה זיהתה את הצורך הגדול הקיים בעולם המתפתח והקימה את חברת קניה-אילות “קיילות”. מסבירה בנט: “אנחנו מפתחים, משווקים ומטמיעים טכנולוגיות שמחליפות תשתיות על בסיס אנרגיה נקייה לאזרחים באזורים מנותקי רשת באפריקה. מדובר על מוצרים ניידים שעשויים לשפר מאוד את איכות החיים של התושבים”. מוסיפה בנט, “אני מאמינה ביכולת של האדם לקחת אחריות במטרה לשפר את חייו ולבזר תשתיות שיגיעו לכל אזרח בעולם, במדינות שבהן הסיכוי שהממשל ייעשה זאת בהווה קטן. האתגר הוא לייצר מוצרים שיודעים לתת לתושבים את אותו השירות במעט מאוד כסף ע”י מודל פיננסי נכון ובכך אנחנו פותרים פער של הרבה שנים קדימה. יש חברות סטארט אפ ישראליות שותפות שלנו להרפתקה הזו, ואחד האתגרים הגדולים שלי הוא ליצור בערבה מרכז פיתוח לטכנולוגיות מנותקות רשת”.

דורית קיסוס - מגזין שבוע האופנה 2021
דורית בנט | צילום: ארן דולב

אילת איילות

www.eilateilot.org    |     טויטר @ eilateilo