פינת המשאלות // בית חולים דנה

one פרסום / 13.04.2021

דנה הוא בי"ח לילדים הראשון בארץ. מכאן ואילך, בכל מה שאנחנו עושים, אנחנו שואפים להיות הראשונים שעושים זאת. בי"ח דנה הוקם במטרה להעניק שירותי רפואה וסיעוד רב-תחומיים, מתקדמים ובטוחים, בשיתוף הילדים ובני משפחתם. אנחנו מטפלים ביילודים, בפעוטות, בילדים ובבני נוער - בין כותלי ביה"ח ובמרפאות החוץ. עובדים כאן מיטב המומחים בכל התחומים, כולם בעלי גישה נהדרת לילדים והבנה מכילה להוריהם. יש לנו מרכז לרפואה דחופה (חדר מיון), מחלקות אשפוז ומרפאות חוץ ומחלקת מחקר ופיתוח מתקדמת שחוקרת ומחפשת פתרונות חדשניים לקידום בריאותם ואיכות חייהם של הילדים. אנחנו ממוקמים בלב תל-אביב ומהווים מרכז רפואי מתקדם ברמה הארצית והבינ"ל.

05
צילום : מירי גטניו

אצלנו בדנה, לא מגדירים ילדים על פי למחלתם. ילדים הם ילדים. שבמקרה הם גם חולים. מתוך מחשבה לכלל צורכיהם, פתחנו את בית הספר שלנו, המאפשר להם לשמור על הרצף הלימודי, בעוד הצוות הרפואי מטפל בבעיות הגוף. יש כאן גינת שעשועים ויש לנו גם חדר משאלות קסום, עם מתנות.

חדר המשאלות נולד לפני 5 שנים, בפגישה עם אחד מהתורמים של ביה”ח; מר רשף – אדם מבוגר וערירי, שביקש לתרום מתנות לילדים בסכום של 20,000 ₪. כאשר ניסינו להבין מדוע, סיפר שבילדותו, בגיל 5 עבר ניתוח בטן ובמהלך האשפוז קיבל מתנה מהצוות. עד היום, עשרות שנים אח”כ, הוא עדיין זוכר את החוויה כמעצימה מאוד. מחווה, לכאורה קטנה, שעשתה אותו מאושר במהלך תקופת האשפוז. סיפורו המרגש גרם לנו, באותו הרגע, ליזום הקמת חדר מתנות גם אצלנו. להגיד לכם שזה היה קל? זה לא. נדרשנו לחפש מיקום נגיש, לקבל אישורים ולדאוג להפעלת המקום. מלכתחילה, היה לנו ברור שלא נוכל להזיז או להחליף שום פונקציה בשביל לייסד חדר מתנות. אבל ביקור אקראי של פרופ’ ברבש בבית חולים איכילוב “דנה-דואק” שינה את התמונה. פרופ’ ברבש התרגש מאד מהרעיון ומיד נענה לאתגר. בעזרתה האדיבה של גב’ ענת לוי, שנרתמה מיד למשימה וגייסה תורמים לעיצוב החדר ולקניית מתנות.

מאז ועד היום, חדר המשאלות גדל ומתפתח. המקום מנוהל בשיתוף עם סיון עזרא, מנהלת אדמיניסטרטיבית באגף הילדים והמרכז החינוכי. בכל  יום מגיעים לחדר בין 20 ל-25 ילדים מכל הגילים ובוחרים מתנה: לכבוד יום הולדת שאותו הם נאלצים לחגוג רחוק מהחברים, לפני או אחרי טיפול קשה, ברגעי משבר או רגעי שמחה ועוד. הילדים הם שהעניקו לו את השם “חדר המשאלות”.

אבל, את המתנה הגדולה אנחנו מקבלים! הטלפונים המרגשים שמספרים לנו כמה שמחה הביאה המתנה לילד או לילדה שקיבלו מתנה. אנחנו מקבלים פניות מילדים שמבקשים לתרום לנו חלק מהמתנות שקיבלו בימי הולדת, בבר-מצווה או בחגים. הם מגיעים לכאן בכל שעה שנוחה להם, נכנסים לחדר ומניחים את המתנות כראות עיניהם.  ישנם ילדים שמתנדבים למכור עוגיות או עבודות יצירה ואת הכסף שנאסף להקדיש לרכישת מתנות. לאחרונה הגיעה לכאן משפחה של ילד בשם שי-לי. המשפחה אספה משחקים ממשפחות בישוב שבו הם גרים, לזכרו של בנם, שגם הוא חווה את חוויית קבלת המתנה. הם סיפרו לנו שלאורך כל תקופת האשפוז הוא לא הפסיק לדבר על “חדר המשאלות” ועל המתנה שקיבל.

 

פינת המשאלות בי"ח דנה לילדים מגזין שבוע האופנה 2021
צילום : מירי גטניו

        

פינת המשאלות בי"ח דנה לילדים מגזין שבוע האופנה 2021
צילום : מירי גטניו

חדר המשאלות של דנה מתרוקן במהירות. יש הרבה ילדים, הרבה משאלות – מעט מתנות. כדי שנוכל להמשיך ולרגש את הילדים וכדי שנוכל לתת לכל ילדה וילד כאן מתנה, אנחנו זקוקים לתרומות שלכם: מתנות יום הולדת שלא נפתחו ואין בהן שימוש ו/או משחקים חדשים שלא נגעו בהם לגילים 0 עד 18, חדשים וסגורים בלבד – בשל החשש לזיהומים. גם תרומה כספית תתקבל באהבה.

לפרטים נוספים, ניתן לפנות לתמי זמיר, מנהלת הסיעוד בדנה:

 

 בטלפון: 03-6974531, דוא”ל: [email protected] 

או לסיון עזרא, בטלפון: 03-6974271, דוא”ל: [email protected]

ומי ייתן וגם המשאלות שלכן ושלכם יתקיימו.

תודה, פרופ׳ דרור מנדל, מנהל בי”ח דנה לילדים, ותמי זמיר, מנהלת הסיעוד