קו התפר // עשור לשבוע האופנה

one פרסום / 24.03.2021

המסלול כטיימליין המייצג שינוי בעולם האופנה הישראלי, השנה מציין שבוע האופנה עשור ומוטי רייפ המפיק והיזם חוזר לרגעים הגדולים. ״אנחנו נמצאים בתקופה משמעותית בה מתקיימת ההזדמנות לקבל את עצמנו בלי לקדש שום אידיאל יופי״ איך מתחולל השינוי? שינוי הוא תהליך. במבט על העשור האחרון ניתן לראות את הרגעים הגדולים של שבוע האופנה שפרצו את המסלול והיוו השראה לתעשייה שלמה. 

מאת | נועה רבן

״לסכם עשור לשבוע האופנה הישראלי מעלה בי כל כך הרבה רגשות מכיוון שההפקה המורכבת הזאת מתקיימת שוב ושוב כנגד כל הסיכויים ואל מול כל כך הרבה סקפטיות. זה בדיוק מה שלימד אותי שאין דבר כזה בלתי אפשרי. הכל אפשרי אבל בעבודה קשה.״ כך פותח מוטי רייפ את הראיון שטומן בחובו מבט נוסטלגי על עשור בתקופת קורונה מאתגרת. השליחות החברתית, היצירתיות שלו, הקשרים שלו בעולם והגישה החיובית של מוטי רייפ לחלום ולהגשים, הם בדיוק המרכיבים להצלחה שאי אפשר היה לצפות אותה. החל משבוע האופנה הראשון אז איש לא האמין שבלי תמיכה ממשלתית כמו במדינות אחרות יהיה אפשר לקיים שבוע אופנה משמעותי כ״כ.

״מדובר בעלויות מאוד גבוהות, זהו עסק פרטי בעל השפעה ואני כל הזמן עוסק בלגייס תמיכות מכל כיוון ויחד עם זאת אף פעם לא הסכמתי להכניס, מתוך עיקרון, רשתות על מנת לשמור על צביון של מעצבים. מאז ועד היום האתגר קשה שאני לא יכול לתאר. זה אומר לשתות דם כל פעם מחדש״. 

 

מוטי רייפ עשור לשבוע האופנה
צילום: יניב אדרי

״מאוד קשה לבחור עשרה רגעים. היו כל כך הרבה כאלה שעשו את המהפכות לאט לאט ובהדרגתיות ובכל זאת בחרתי את אלה שריגשו אותי במיוחד.״

אז למה בכל זאת?

אני חלק מתעשיית האופנה כבר 35 שנה ומרגיש מחויב לה, שבוע האופנה זו פלטפורמה שנותנת במה, וחשיפה ליצירה ישראלית וחוץ מזה זה באמת מעבר לשליטה שלי. גם כשלא הרווחתי או אפילו הפסדתי כסף כי בחרתי להוציא מכיסי לא חדלתי מלהאמין בנחיצות של שבוע האופנה להתקיים.

שנה שעברה רגע לפני פתיחת שבוע האופנה, הגיעה מגיפת הקורונה וטרפה את הקלפים.

שבוע האופנה התבטל ממש רגע לפני. זה היה אמור להיות שבוע האופנה הגדול ביותר ועד הרגע האחרון לא היה ברור שזה באמת קורס. אנחנו לא נשברים, השנה שבוע האופנה יתקיים בשיתוף פעולה עם רשת 13 ובמקום קהל של 30,000 שנחשף עד היום, מאות אלפים יצפו בתצוגות. אז גם מהקושי הצלחנו לעלות מדרגה. קהל צופים רחב בהרבה ייחשף דרך השידורים ושבוע האופנה יזכה לחיי מדף ארוכים. הצופים יוכלו לצפות בנו גם ב- VOD , באתר של רשת 13 וכמו כן נמשיך לקיים את שיתוף הפעולה עם ערוץ האופנה כמדי שנה. המוטיבציה שלי מאז ומתמיד הייתה לייצר חשיפה תקשורתית בינלאומית ממקום ציוני וניתן לראות את החזון מתממש הלכה למעשה, במהלך העשור הרבה מעצבים הצליחו בארץ ובעולם בזכות הבמה הזו.

שחר אבנט2-פיס קרדיט אבי וולדמן
צילום: אבי וולדמן

 

ניכר ששבוע האופנה זוהי לא רק חגיגת אופנה אלא פלטפורמה לקידום אג’נדות חברתיות

בוודאי, אצלי זה בסדר עדיפות ראשון אין ספק ששבוע האופנה תומך במאבקים חברתיים שחשובים לי: ארגוני נשים, במודל יופי מגוון ועוד.

מהי ההגדרה שלך לדוגמנית?

דוגמנית = מקצוע. המקצוע הזה דורש כישרון ונוכחות. לא צריך להיות היקשר של מידה, גובה, צבע, דת או גיל.  תעשיית האופנה הציגה עד לא מזמן מראה אחיד ולא מגוון והיום אנחנו משנים את זה. זו הדרה לא לגיטימית. אם פעם מעצב היה מעדיף להציג את הדגמים שלו על מודל של רזון וקבע שבגד לא יכול להיראות טוב על כל מידה, היום אנחנו אומרים שבדיוק כאן הכוח של המעצב, תוכיח שאתה יכול לעצב בגדים לכולם. 

אם עברנו את המשוכה של מהי דוגמנית, הקורונה מוכיחה אותנו לראות מה הצעד הבא

הדגש מעכשיו יהיה להעביר את הכל לאון ליין. מעצבים כבר עובדים עם אתרי מכירה. אנחנו בעידן טכנולוגי שמאפשר פתרונות חדשים וצריך יותר ויותר לצעוד בכיוון הזה כי לשם העולם הולך. גם הנושא של קיימות עדיין לא חלחל ואני מתכוון לשים אותו בראש סדר העדיפויות. הנזק שבכמות המלאי שנזרקת הוא עצום ואני מאמין שהעשור הבא יחייב אותנו למצוא את הדרכים החדשות והאקולוגיות ביותר.

מהם עשרת הרגעים המרגשים ביותר עבורך מהעשור האחרון?

מאוד קשה לבחור עשרה רגעים. היו כל כך הרבה כאלה שעשו את המהפכות לאט לאט ובהדרגתיות ובכל זאת בחרתי את אלה שריגשו אותי במיוחד:

 

עשור לשבוע האופנה רונית אלקבץ
צלם: גיל חיון

רונית אלקבץ מרחפת בשמלה הצהובה של אלבר אלבז ב-2015. זה סיפור עצוב בשבילי, כי הקשר ביני לבין רונית אלקבץ ז”ל היה קשר של שנים ארוכות. התחלנו ביחד כשני דוגמנים מחיפה וכל אחד הלך לכיוון שלו. פניתי אליה כדי שתשתתף בערב הצדעה למעצבי שנקר והיא ביקשה שאשחרר אותה. תמיד הייתי קרוב אליה וידעתי שמצבה הבריאותי לא טוב אבל לא ידעתי עד כמה. לא הסכמתי להרפות כי מבחינתי זו הייתה סגירת מעגל. כשני דוגמנים צעירים ניגשנו לאודישן לתצוגה של שנקר ב-1986, ילדים בני 24, היא התקבלה ואני לא. בתצוגה הזו נעמי קמבל הייתה אמורה ללבוש את השמלה של אלבר אלבז. אבל אז בשיחה עם רונית ואחרי שכנועים היא אמרה שאם זה היה בגד של אלבר אלבז היא תבוא. לא חשבתי פעמיים וביטלתי את השתתפותה של נעמי קמבל. אלבר מאוד שמח לעבוד עם רונית, הם מכירים עוד כשהיה תלמיד מבטיח בשנקר והיא הדוגמנית שלו.  הוא ביקש שתעלה למסלול יחפה ובדילוגים. ראיתי כמה כאובה היא הייתה כשירדה אל המסלול במדרגות אבל בשנייה שרגלה דרכה על הבמה הקהל לא ידע, לא שם לב, היא כמו ריחפה והנוכחות שלה הייתה עוצרת נשימה. זו הייתה ההופעה האחרונה שלה. יציאה אייקונית, מרגשת ועוצמתית. עם כל הרקורד העצום שלה היה משהו בריחוף הזה על המסלול, בשמלה הצהובה שנתן לה איזשהי פינאלה בלתי נשכחת.

10/10

״ראיתי כמה כאובה היא הייתה כשירדה אל המסלול במדרגות אבל בשנייה שרגלה דרכה על הבמה הקהל לא ידע, לא שם לב, היא כמו ריחפה והנוכחות שלה הייתה עוצרת נשימה. זו הייתה ההופעה האחרונה שלה. יציאה אייקונית, מרגשת ועוצמתית.״

בננהוט עשור שבוע האופנה
צילום: אבי וולדמן

10/10

כשנטע ברזילי עלתה על הבמה עם בגד הים הצהוב של בננהוט ב-2018.

מה שהיה הכי מרגש ברגע הזה היה דווקא כשישבנו מאחורי הקלעים ליד נטע שאמרה לנו כמה היא לא מאמינה שהיא, נטע, הילדה השמנה עולה על בימת שבוע האופנה בבגד ים. היא בהחלט עשתה היסטוריה. זה היה סוד ששמרנו מכולם וברגע שנטע עלתה על המסלול הקהל יצא מגדרו.

היה בה את האומץ והתעוזה לשבור את כל המוסכמות. אין לי ספק שבזכותה הגיעו אחריה מאות נשים שהרגישו שגם הן יכולות לעלות על מסלול ואני לא בטוח שלנטע היה מושג איזו השפעה הולכת להיות לה. כמובן שהיו גם כאלה שלא אהבו את הבחירה הזו אבל בשביל לעשות שינוי צריך ללכת לקיצון ואני אוהב את נטע ומעריץ אותה כי זה לא מובן מאליו לשים את עצמה בראש השינוי.

״זה היה סוד ששמרנו מכולם וברגע שנטע עלתה על המסלול הקהל יצא מגדרו. היה בה את האומץ והתעוזה לשבור את כל המוסכמות. אין לי ספק שבזכותה הגיעו אחריה מאות נשים שהרגישו שגם הן יכולות לעלות על מסלול ואני לא בטוח שלנטע היה מושג איזו השפעה הולכת להיות לה.״

10/10

״כשהייתה בת 10, רקדה בלהקה והמורה מיקמה אותה בשורה האחרונה. למחרת אבא של נועה הגיע איתה לחזרות והמורה "הסבירה" לו: "יש ילדות שנולדו להיות מקדימה וכאלה שמאחורה... " משפט אחד של מורה בגיל הזה יכול לרסק את הביטחון אבל בשביל נועה זה היה הרגע שאתגר אותה להוכיח אחרת.״

נועה קירל פותחת את התצוגה של פנדורה. זו הייתה תצוגה  בסימן “משנים את מודל היופי”. משפיעניות בכל הגילאים, הגבהים, המידות, הצבעים והדתות צעדו על המסלול ונועה, הצעירה מכולן, נערה עוצמתית עם בטחון ונוכחות – זאת הייתה אמירה חשובה. את נועה קירל הכרתי במסגרת תוכנית הטלוויזיה שהגשתי “ללא פילטרים” ושם היא סיפרה לי שכשהייתה בת 10, רקדה בלהקה והמורה מיקמה אותה בשורה האחרונה, למחרת אבא של נועה הגיע איתה לחזרות והמורה “הסבירה” לו: “יש ילדות שנולדו להיות מקדימה וכאלה שמאחורה…” משפט אחד של מורה בגיל הזה יכול לרסק את הביטחון אבל בשביל נועה זה היה הרגע שאתגר אותה להוכיח אחרת.

היום נועה היא מודל חיקוי לנערות והדוגמא לכך שכישרון והצלחה לא קשורים למידות הגוף. היא שלמה עם עצמה כנגד כל האמירות והדחיות שכנראה חוותה בתור ילדה. אפשר לזקוף את זה גם להורים שלה שגידלו את נועה להאמין בעצמה, לאהוב את מי שהיא ולחלום חלומות.

נועה קירל עשור לשבוע האופנה
צילום: אבי וולדמן
עשור לשבוע האופנה קוואלי
צילום: ראובן שניידר

10/10

מעצב העל האיטלקי רוברטו קאוולי פותח את שבוע האופנה הראשון. שבוע האופנה הראשון נוצר ממקום ציוני, במטרה להביא תקשורת חיובית לישראל.

מההיכרות שלי את עולם האופנה ידעתי שכדי לזכות בעיתונות בינלאומית אצטרך לגייס מעצב בעל שם עולמי. רוברטו קאוולי פתח לי את שבוע האופנה. גייסתי את הקשרים שלי כדי להביא אותו אבל זו הייתה הזדמנות גם בשבילו לחגוג בתל אביב ולהכיר את הארץ. עיתונאים מכל העולם הגיעו בזכותו כדי לסקר את המעצבים הישראלים. זה פתח כל מהדורת חדשות, קיבלנו סיקור עולמי והצלחנו להביא את שבוע האופנה תל אביב לזירה הבינלאומית.

עשור לשבוע האופנה
צילום: אבי וולדמן

10/10

״התצוגה הייתה מוקפדת, מלאת צבע וטקסטורות כמו שרק "מיסוני" יודעים לעשות. מרגש לפגוש נשים שבעשר אצבעותיהן יצרו סיפורי הצלחה גדולים.״

 

בהמשך לרוברטו קאוולי והצורך לקבל חשיפה בינלאומית, אירחנו את משפחת מיסוני בשבוע האופנה 2014. בית האופנה האיטלקי מיסוני הוא מותג מאוד שורשי והתכבדנו לארח שלוש דורות – את הסבתא המייסדת, הבת והנכדה.

התצוגה הייתה מוקפדת, מלאת צבע וטקסטורות כמו שרק “מיסוני” יודעים לעשות. מרגש לפגוש נשים שבעשר אצבעותיהן יצרו סיפורי הצלחה גדולים. ביחד איתן הגיעה עורכת נכבדת נוספת – עורכת מגזין ווג האיטלקי, פרנקה סוזאנה. להביא מעצבות בינלאומיות ותקשורת עולמית, ולקבל חשיפה בווג איטליה זה ביג דיל אתה מביא את כל הענקיות האלה למעין פרובינציה אבל מבחינתן, יש משהו אקזוטי בהגעה לתל אביב. סיירנו איתם בירושלים ובמקומות הקדושים ונרשמה התרגשות גדולה. אני בטוח שזו חוויה בלתי נשכחת לשני הצדדים.

״מרסלו בורלון בן זוגי לשעבר והאיש שדרכו הכרתי את תעשיית האופנה האיטלקית. היום הוא כבר מעצמת אופנה גדולה מאוד אבל הוא התחיל את הקריירה שלו עם ליין של טי שירטים. לפני שנה החברה שבבעלותו נמכרה ב-640 מיליון יורו.״

מרסלו בורלון
צילום: אור מני
מרסלו בורלון- קרדיט אבי וולדמן - Copy
צילום: אבי וולדמן

10/10

תצוגה של מרסלו בורלון עם המותג “קאונטי אוף מילאנו”. מרסלו בורלון בן זוגי לשעבר והאיש שדרכו הכרתי את תעשיית האופנה האיטלקית. היום הוא כבר מעצמת אופנה גדולה מאוד אבל הוא התחיל את הקריירה שלו עם ליין של טי שירטים. לפני שנה החברה שבבעלותו נמכרה ב-640 מיליון יורו.

מרסלו הגיע מהרחוב, יליד ארגנטינה שכיתת רגליים, עבר להתגורר באיטליה והתקדם בקצב מסחרר.

לכן האג’נדה שהביא איתו לכל דבר שעשה היא להכיר ולקדם את האנדרדוג. שיתפתי אותו במעמד הקהילה האתיופית בישראל והוא החליט שבתצוגה שלו על המסלול בארץ כל הדוגמנים יהיו אתיופים. אני חייב לציין שלא היה לנו קל למצוא כל כך הרבה משתתפים אתיופים מסיבות שונות אבל כל הדוגמנים והדוגמניות לבסוף היו שחורי עור.

לא זוכר תצוגה כזאת אי פעם בארץ או בעולם. תעשיית האופנה נמנעה מלהציג כהי עור. כשמעצב בינלאומי מצליח כמו מרסלו נותן לקהילה אחת להציג אותו, יש לכך השפעות והשלכות חיוביות פורצות דרך. הוא למעשה נתן לגיטימציה לקהילה ממודרת, פתח פתח ויצר התפתחות. זו הייתה תצוגה בלתי נשכחת ששילבה אלמנטים טכנולוגים, עם סצינת חיי הלילה ואופנת רחוב. הדוגמנים והדוגמניות כאמור שחורים בלבד ולהקת המחול L.E.V של שרון איל וגיא בכר הוכיחה שהמסלול אינו שייך רק לדוגמנים.

חממת האופנה של מפעל הפיס תומכת במעצבי אופנה ישראליים בסכום של 120 אלף ש״ח לעיצוב והפקת קולקצייה חדשה שמושקת בשבוע האופנה. מעבר לתמיכה כספית, המעצבים הנבחרים מקבלים ליווי עיסקי, מקצועי וייעוץ צמוד.

מהרגע שהתחלתי עם שבוע האופנה, רציתי לגייס תמיכות כדי להצמיח את האופנה הישראלית לשוק הבינלאומי.

בשיחה שהייתה לי עם עיתונאי בלגי שסיפר על תמיכת המדינה במעצבים צעירים, הבנתי כמה נכון להשקיע באלה שבתחילת דרכם, באפשרות לקבל את הכוונה הנכונה ביותר והתמיכה להגשים חלומות כדי לעלות על מסלול ההצלחה.

כשמפעל הפיס הגיע עם הרעיון הזה, מבחינתי זה היה הדבר הכי נכון ברגע הנכון. הפלטפורמה של שבוע האופנה והחשיפה הרחבה אליה זוכים המעצבים הצליחה למנף לא מעט קריירות של מעצבים כמו אד מיינר, HOLYLAND CIVILIANS, שחר אבנט ועוד רבים. לחיבוק של מפעל הפיס יש חשיבות גבוהה בתעשיית האופנה עד היום.

10/10

פיס-אהרון גניש- קרדיט Michal Chelbin
צילום: מיכל חלבין

תצוגת הפרידה מגדעון אוברזון ב-2019 הציגה 60 דוגמניות בשלל גילאים וחמישים דגמים משנות השישים ועד היום לרגל סגירת הבוטיק המיתולוגי לאחר 56 שנה. הפרידה מגדעון שהיה מורי ורבי וזה שפתח לי את כל שערי ההצלחה, הייתה אחד מהרגעים המרגשים ביותר בעשור האחרון.

גדעון לקח אותי כילד לביים תצוגה שלו לפני 30 שנה ומאז הפקתי וביימתי לו את כל התצוגות. אני בקשר מאוד מיוחד וקרוב אתו, עם קארן וכל המשפחה ולכן זו הייתה תצוגה מיוחדת ואישית עבורי במיוחד. הרטרוספקטיבה למעצב האהוב ש”גדלתי על ברכיו” החזירה אותי לילד החיפאי שהייתי, כשהגעתי נרגש ומזיע להיפגש לראשונה עם המעצב האגדי גדעון אוברזון. כל מה שלמדתי על עולם האופנה הגיע מגדעון ולכן ברגע שהחליט שהוא סוגר את העסק היה לי ברור שאני מקיים ערב גאלה שכולו הצדעה לפועלו.

גדעון אוברזון- קרדיט אבי וולדמן
צילום: אבי וולדמן

10/10

10/10

עשור לשבוע האופנה

 

משלחת של 100 עיתונאי אופנה מכל העולם שהגיעו לסקר את שבוע האופנה בתל אביב, במסגרת שיתוף פעולה עם עיריית תל אביב, משרד התיירות ומשרד החוץ. זו הייתה ממש הגשמה של חלום. אין דבר שייחלתי לו יותר מהסיקור הנרחב והחיובי לישראל בעולם.

קיימתי מסיבת עיתונאים לפני האירוע הראשון ועוד אחת אחרי התצוגה האחרונה. כולם עמדו ליד הכיסאות ומחאו כפיים, הרגשתי כמו שחקן אחרי הצגה שלא נותנים לו לרדת מהבמה. אף אחד לא ציפה לחוויה מסעירה שכזו. מעבר לאופנה ולהיכרות עם העיצוב המקומי, משרד התיירות ומשרד החוץ ארגנו טיולים ברחבי הארץ. 100 עיתונאים ממקומות שונים ורחוקים בעולם שעברו גיבוש מחבר שנוצר אל מול החוויות שעברו. זכינו למאות אלפים של אזכורים בתקשורת הבינלאומית. לצערי אנשים מגורמי משרד החוץ ומשרד התיירות התחלפו לאחר השנה המדהימה הזו והגיעו אחרים שלא הבינו את הכוח שבחשיפה התקשורתית החיובית. אני לא מתייאש

ב-2016 צעדה על המסלול נערה חולת פוליו. זה היה במסגרת פרויקט שפנה לבנות נוער בתצוגה של חברת 24/7 הליין הצעיר של רנואר. נסענו בכל הארץ כדי לקיים אודישנים, היו תורים ענקיים, בחרנו 150 נערות/ילדות בנות 12-18 נמוכות, גבוהות, בדתות שונות, מידות וצבעים מגוונים.

אני זוכר שבבוקר התצוגה חשבתי לעצמי איך אביים 150 בנות. אבל כל מי שבחרתי, נבחרה בזכות הנוכחות והאישיות שהיא מקרינה, הן היו יפות מבפנים ומבחוץ והיו מוכנות לעלות על המסלול בגאווה. הרגע המרגש ביותר בתצוגה היה כשיצאה ילדה חולת פוליו עם הליכון, המבט בעיניים שלה היה מבט מנצח: ‘אני יפה, אני מרגישה יפה’ כשהיא צעדה מול הקהל היה חשמל, מחאו לה כפיים, אנשים בכו. גם אני בכיתי, עמדתי בקונטרול ובכיתי מהתרגשות. אני מאמין וזו גם האג’נדה שאני מקדם – אושר אמיתי מתחיל כשאתה אוהב את עצמך כמו שאתה. 

10/10

קדדיט IDOCVM
צילום: IDOCVM

״

כמה סימבולי שאני מסכם השנה עשור לשבוע האופנה, עשור שבו חרטתי על דגלי את כל אותם ערכים, עשור שבו אנו בתהליך של שינוי תפיסה מהותי, ההטמעה בכולנו שהיופי האמיתי הוא האותנטי. האותנטי הוא האידיאל. בשבוע האופנה הזה, לראשונה בעולם, בכל אחת מתצוגות האופנה נציג נשים עם מודל יופי חדש ומגוון. בכל המידות, הגבהים, הדתות, המגזרים, הגוונים, המוגבלויות ובכל גווני התרבות הישראלית.

בקו התפר שבין אידיאל היופי החדש לאופנה ישראלית ואופנה בכלל, עומד בסיס איתן אחד בו האופנה שייכת לכולם. כמו כן עלו גם שאלות רבות על תעשיית האופנה כמקור סביבתי מזהם, על כל הנזק שאנחנו עושים לכדור הזה שאנחנו אורחים בו ולכן החיבור לקורנית היה כל כך טבעי, נכון ומרגש עבורי. השנה חברנו אל  חברת קורנית דיגיטל – חברה פורצת דרך שנלחמת בייצור המוני, ע״י הדפסה דיגיטלית על טקסטיל, דבר שמבטיח ייצור חסכוני יותר. חסל סדר ייצור עודף. מעכשיו מייצרים רק את מה שמוכרים. אופנה עם מצפון. אני שמח על החיבור עם חברת ״קורנית דיגיטל״ וביחד נוכל להצעיד את תעשיית האופנה הישראלית למקום ירוק יותר, חסכוני יותר. מהפכה של ממש.

״